https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi

Ići dole 
AutorPoruka
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi Empty
PočaljiNaslov: Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi   Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi I_icon_minitimeSre Nov 23 2011, 11:48


PIŠE: LJILJANA MILENKOVIĆ PONEDELJAK, 21 NOVEMBAR 2011
VOJISLAV KOŠTUNICA, PREDSEDNIK DSS-a

Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi
[You must be registered and logged in to see this image.]
„DSS izlazi pred građane sa svojom državotvornom politikom zaštite nacionalnih interesa i ekonomskom politikom razvoja zemlje, jer bez razvoja ne možemo braniti nacionalne interese, niti omogućiti građanima pristojan život u normalnoj Srbiji“

„Demokratska stranka Srbije javno vodi svoju politiku, i svi znaju naše stavove koji se u potpunosti zasnivaju na očuvanju državnih i nacionalnih interesa. Reći da DSS svojom politikom nekoga huška jeste providna i ružna besmislica. Srpskom narodu su na Kosovu ugroženi životni interesi, i mi najodlučnije zastupamo stav da država Srbija treba da radi u interesu svojih građana i državljana u pokrajini, a ne u interesu EU i nepostojeće države Kosovo“. Ovako Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije, odgovara u intervjuu za „Akter“ na optužbe da njegova stranka i još neke stranke opozicije huškaju Srbe sa severa Kosova da barikadama blokiraju administrativne prelaze. Koštunica objašnjava i zašto se DSS zalaže za otvaranje novih pregovora Beograda i Prištine pod mandatom Saveta bezbednosti UN, a ne Evropske unije.

Vaša stranka u deklaraciji dostavljenoj skupštini pozvala je na prekid pregovora sa Prištinom i vraćanje na početak, kao i na poništavanje dogovorenog. Mislite li da je to izvodljivo kada su neki dogovori postignuti i kada se i oko tih dogovora teško postizala saglasnost?
Pregovori su već prekinuti zbog jednostranih akcija nelegalne vlasti u Prištini od 25. jula, kada su uz podršku Kfora i Euleksa nasilno dovedeni albanski carinici i policajci na Jarinje i Brnjak. Demokratska stranka Srbije predlaže da započnu novi pregovori pod mandatom Saveta bezbednosti, jer se Savet bezbednosti usvajanjem obavezujuće Rezolucije 1244 obavezao da radi na pronalaženju rešenja za Kosovo uz poštovanje teritorijalnog integriteta Srbije. Naš suštinski interes jeste da se pod mandatom Saveta bezbednosti, a ne Evropske unije, vode razgovori o Kosovu, pošto u Savetu bezbednosti imamo principijelnu podršku Rusije da nijedno rešenje ne može biti usvojeno ako je na štetu Srbije. A kada je reč o dosadašnjim dogovorima, to nisu nikakvi dogovori, već iznuđena rešenja pod pritiskom Brisela. Evropska unija zapravo koristi pitanje dobijanja statusa kandidata da od sadašnje vlasti izvuče sve što može na zaokruživanju državnosti Kosova. Dakle, pravi je trenutak da, pošto su pregovori već prekinuti, Srbija zatraži nove pregovore.

Zašto mislite da srpski pregovarački tim nije dobronameran ako i on ponavlja da neće priznati nezavisnost Kosova, a pri tom je pritisnut od međunarodne zajednice?
I sami kažete da je vlast pritisnuta od međunarodne zajednice, odnosno od zapadnih sila. Ključno pitanje je kako država treba da odgovori na pritiske i ucene, a potpuno je nebitno upuštati se u ocene da li je pregovarački tim dobronameran. Brisel preti da neće dati kandidaturu ako vlast ne prihvati rešenja koja su u korist stvaranja nezavisne države Kosovo. Kada vlast po ko zna koji put popusti i zato bude nagrađena kandidaturom, onda ide novi krug ucenjivanja za dobijanje datuma pregovora i tome nema kraja.

Iz vladajuće koalicije provejavaju optužbe na račun nekih opozicionih stranaka da one huškaju Srbe sa severa Kosova na barikade. Prepoznajete li DSS u tim optužbama?
Demokratska stranka Srbije javno vodi svoju politiku i svi znaju naše stavove koji se u potpunosti zasnivaju na očuvanju državnih i nacionalnih interesa. Reći da DSS svojom politikom nekoga huška jeste providna i ružna besmislica. Srpskom narodu su na Kosovu ugroženi životni interesi, i mi najodlučnije zastupamo stav da država Srbija treba da radi u interesu svojih građana i državljana u pokrajini, a ne u interesu EU i nepostojeće države Kosovo.

Da li je za vašu stranku prihvatljiv najnoviji dogovor o zajedničkom upravljanju na administrativnim linijama, kao i zajedničko patroliranje pograničnih službi sa Kosova iz Srbije i Euleksa, što, kako se navodi, ne obavezuje Srbiju da prizna Kosovo?
Model integrisanog upravljanja graničnim prelazima primenjuje se između Albanije i Crne Gore, i Albanije i Makedonije. To znači da je reč o klasičnim međudržavnim granicama i carinskim prelazima, koji su zbog efikasnosti i ekonomičnosti zajednički za dve države. Uzimati ovaj model za uspostavljanje prelaza između Srbije i njene pokrajine, i dovesti albanske carinike i policajce na ove prelaze, znači i više od priznanja nezavisnosti Kosova. Nemaju sve države koje su se međusobno priznale integrisano upravljanje prelazima, pošto ovo predstavlja viši stepen saradnje između država.

“Kada bih u ovom razgovoru sa vama rekao nekoliko pohvalnih reči na račun učlanjenja Srbije u NATO, ili pokazao makar i mali stepen razumevanja da bi Kosovo možda i moglo da bude nezavisno, ili kada bih pohvalio EU što nam otima Kosovo i skida to breme sa naših leđa, uveren sam da bi svaka hajka protiv DSS-a nevidljivom rukom bila zaustavljena”

Kada bi vaša stranka osvojila vlast na predstojećim izborima, mislite li da biste bili u stanju da oterate Euleks sa Kosova, za šta se zalažete, budući da su ipak napravljeni neki državni sporazumi?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nova odgovorna vlast u Srbiji treba da pokrene u Savetu bezbednosti pitanje sprovođenja Rezolucije 1244 i odgovornost Euleksa za namerno i sistematsko kršenje ove rezolucije. Rezolucija 1244 garantuje teritorijalni integritet Srbije, a Euleks sve što radi, radi na uspostavljanju državnosti Kosova. Ima dovoljno argumenata da se otvori pitanje Euleksa, bez obzira što je sadašnja vlast u ime Srbije pristala na Euleks.

Početkom leta pozvali ste na nacionalno jedinstvo za spas zemlje. Verujete li da je to, zaista moguće u ovako razjedinjenom srpskom nacionalnom korpusu, naročito pred izbore kada svako misli da je on glavni i najbolji?
Srbija se nalazi u velikoj i dubokoj političkoj, demografskoj, ekonomskoj, socijalnoj i moralnoj krizi. Razmere krize ozbiljno ugrožavaju samu državu i ugrožavaju srpski narod. Kako obezbediti obnovu države i privrede pitanje je od najvećeg značaja. Nacionalno jedinstvo moguće je napraviti samo na zajedničkim načelima oko kojih se okuplja Srbija. Najveći problem je u tome što se načela vladajuće koalicije odnose na nešto što je izvan same Srbije, a to je EU. Politika da EU nema alternativu je pogubno opredeljenje ove vlasti.

Da li je neki od lidera stranaka odgovorio na taj vaš poziv, i jeste li vi nekome konkretno ponudili taj predlog?
Pošto je očigledno da se suštinski razlikuju politike koje zastupaju stranke u Srbiji, onda je razgovor o nacionalnom jedinstvu u ovom trenutku van dnevnog reda.

Tog nacionalnog jedinstva nema ni oko Ustava države, jer na petu godišnjicu njegovog donošenja samo vaša i Srpska radikalna stranka su se izjasnile protiv njegove promene?
Protiv Ustava su pre svega zapadne sile, koje stoje iza projekta pravljenja nezavisne države Kosova, i naravno nikako ne treba potceniti njihov uticaj na formiranje javnog mnjenja u Srbiji. Isto tako protiv Ustava su zagovornici da Vojvodina postane država u državi, kao i oni koji bi uz tobožnju regionalizaciju da se Srbija dalje dezintegriše. Ima, s druge strane, i pomodarstva u željama da se kopiraju neka strana ustavna rešenja, ma koliko ona bila tuđa i neprimenjiva u Srbiji. Ipak važne su činjenice da je Ustav donet jednoglasno u Skupštini Srbije i da je potvrđen slobodnom voljom naroda na referendumu. To govori o njegovoj snazi i utemeljenosti u istinskim vrednostima i državnim i nacionalnim interesima.

U javnosti, a i među nekim analitičarima, preovladava mišljenje da je DSS izgubio glasače zbog „tvrde“ pozicije o Kosovu, ali i evroskepticizma, te da niste uspeli da to kapitalizujete, već ste glasače prepustili naprednjacima. Da li sada kada je EU u problemu osećate satisfakciju ili vas možda javnost nije dobro razumela?
Politika DSS-a prema Kosovu nije tvrda nego državotvorna, a prema EU je pre svega realistična u smislu vođenja računa o interesima Srbije. Razumem da su građani u jednom trenutku poistovetili EU sa idejom o boljem i uređenijem životu. I zaista, najrazvijenije države EU postigle su zavidan standard za svoje građane, ali to ne znači niti da će Srbija postići sličan standard ako se učlani u EU, niti znači da EU vodi dobronamernu politiku prema Srbiji i opstanku njene teritorijalne celovitosti. Na ovo smo ukazivali i kada je većinsko mišljenje u Srbiji bilo drugačije, i nikada nismo bili spremni da žrtvujemo svoju politiku i svoja uverenja zarad boljeg rejtinga. Danas su ucene i pritisci EU prema Srbiji postali očigledni, a i samoj EU ne cvetaju ruže. To svedoči da je DSS bio u pravu. Još 2008. godine jasno i glasno smo rekli da potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, sa državama koje su neposredno pre toga priznale nelegalnu državu Kosovo, znači pristajanje na međunarodni ugovor koji obavezuje Srbiju da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom. S druge strane, sadašnja vladajuća koalicija je horski ponavljala kako to nije tačno i da su Kosovo i EU odvojeni procesi. Šta sada da se kaže kada Evropska komisija ispostavlja račun, i u svom poslednjem izveštaju izričito saopštava da je „normalizacija odnosa sa Kosovom i uspostavljanje dobrosusedskih odnosa uslov da Srbija dobije status kandidata“? Naravno da je DSS bio u pravu, jer smo vodili državotvornu i nacionalno odgovornu politiku.

„Snažno ćemo se boriti za očuvanje sadašnjeg Ustava, za razvoj zemlje, za doslednu primenu vojne neutralnosti, za Kosovo kao sastavni i neotuđivi deo zemlje, za vraćanje Statuta Vojvodine u ustavni poredak, za saradnju a ne za potčinjavanje EU, za očuvanje Republike Srpske, kao i za zaustavljanje daljeg izumiranja Srbije“

Recite nam pod kakvim uslovima biste vi pregovarali o članstvu u EU, i jeste li zaista za to da Srbija makar i 2020. godine postane članica Unije?
Vidimo da se zbog duboke krize koja potresa EU u najmoćnijim evropskim državama sve više govori o stvaranju dveju vrsta saveza unutar Unije. Tako Srbija sa preostalim balkanskim državama ne bi dobila punopravni status, već bi se na neki način formirala jedna drugorazredna ili čak trećerazredna grupa država pridruženih EU. To znači da se postavlja pitanje da li Srbija zapravo dobija status kandidata za ovu drugu evropsku ligu. Promišljena i razumna politika nikada ne bi mogla da se svede na put bez alternative kao što je sadašnja vlast istakla da EU nema alternativu. Neće biti da EU nema alternativu, a posebno je neprihvatljivo da ova nova, druga evropska liga u koju hoće da nas uguraju nema alternativu. Vreme je da se Srbija okrene sebi i da sarađuje sa svim državama na ravnopravnoj osnovi, i da se stavi tačka na svaku jednostranu politiku.

Ako EU postavlja jasne uslove da bi neku zemlju primila u članstvo, možda ima logike u tvrdnji Angele Merkel da ne žele u svojim redovima zemlju sa nerešenim problemima na svojim granicama?
Uveren sam da predsednik Vlade Nemačke na najbolji način brani interese svoje zemlje. I mi moramo na najbolji način da branimo interese Srbije, a ne da podržavamo stavove koji su u interesu drugih zemalja.

Izborna kampanja se uveliko zahuktava, u koju se i DSS među prvima uključio plakatima da je „uvek uz svoj narod“. Da li ste se za ove godine izbivanja iz vlasti dobro pripremili za izbore i kakve rezultate očekujete?
Najvrednije što DSS ima jeste naša nepotkupljiva politika koja uvek i pod svim okolnostima Srbiju i srpski narod stavlja iznad svih interesa i svih kalkulacija. A posebno je važno što smo na delu pokazali ovu politiku. I ne samo kada je reč o donošenju novog Ustava, koji se pokazao kao čvrsta brana za sve one koji bi da rasparčavaju Srbiju, nego podjednako i kada se radi o razvoju zemlje. I letimičan pogled na rezultate vlada koje smo vodili,pokazuje da je Srbija tada bila u usponu. Evo kako to izgleda kada pretvorimo u brojke: u periodu od 2005. do 2008. godine realne zarade porasle su 38 odsto.
Rast bruto društvenog prihoda 2007. godine u Srbiji je bio 7 posto, dok je u 2010. bio 1,9 odsto. Nezaposlenost u aprilu 2008. godine bila je 13,3 odsto, a u aprilu 2011. godine skoro se udvostručila i iznosi 22,2 odsto. Kada je reč o zaduživanju zemlje, podsetio bih da smo 2007. godine vratili celokupni dug MMF-u, dok danas Srbija duguje MMF-u skoro 2,5 milijarde evra, a ukupni državni dug dostigao je skoro 15 milijardi evra ili 44,4 odsto bruto društvenog proizvoda, što je gornja granica zaduženosti. Navešću još nekoliko podataka koji mnogo govore: ulje je 2008. godine koštalo 79 dinara, a danas košta 130 dinara. Hleb je 2008. bio 26 dinara, dok je danas 44 dinara. Mleko je 2008. koštalo 48 dinara, danas 79 dinara. Benzin je 2007. bio 75 dinara, a danas ga plaćamo 125 dinara. Svi ovi podaci govore o jednoj odgovornoj ekonomskoj politici koja je omogućila postupan i siguran razvoj zemlje. Ne mogu se jeftinom propagandom omalovažiti ovi rezultati, niti se može reći da su samo zbog svetske krize zavladali ovakva pustoš i beznađe Srbijom. Dakle, DSS izlazi pred građane sa svojom državotvornom politikom zaštite nacionalnih interesa i ekonomskom politikom razvoja zemlje, jer bez razvoja ne možemo braniti nacionalne interese, niti omogućiti građanima pristojan život u normalnoj Srbiji.

Prema istraživanjima javnog mnjenja, osiguran vam je prelazak cenzusa. Može li se i nešto više?
Građani, a ne ankete, odlučiće o daljoj sudbini zemlje. Ovo će biti veoma važni izbori, i mi ćemo ponuditi dogovor narodu kojim putem treba da ide Srbija. Kada narod na izborima odluči i presudi, mi ćemo njegovu reč poštovati.

Za sada su „glavni igrači“ na izborima SNS i DS, na kojoj strani će se naći DSS?
Demokratska stranka Srbije ima svoju politiku i naša načela su dobro poznata. Snažno ćemo se boriti za očuvanje sadašnjeg Ustava, za razvoj zemlje, za doslednu primenu vojne neutralnosti, za Kosovo kao sastavni i neotuđivi deo zemlje, za vraćanje Statuta Vojvodine u ustavni poredak, za saradnju a ne za potčinjavanje EU, za očuvanje Republike Srpske, kao i za zaustavljanje daljeg izumiranja Srbije. Mi ćemo dakle biti na strani svojih načela, i građani znaju da će to tako sigurno biti.

Naprednjaci vas očekuju na svojoj strani, a vi se, osim uzdržanog odgovora da ćete o koalicijama razgovarati posle izbora, ne izjašnjavate hoćete li se priključiti tom korpusu?
Sa svima možemo da razgovaramo o načelima koje sam pomenuo.

Jeste li pročitali program SNS-a, i u kojoj meri je on kompatibilan sa stavovima vaše stranke?
Program SNS-a izražava politiku koju ta stranka vodi. Postoje očigledno stvari oko kojih se slažemo i one oko kojih imamo različito mišljenje. Dobro je da postoji spremnost da se o svemu razgovara. Tu je na prvom mestu pitanje očuvanja Ustava, odnos prema delovanju EU kada je u pitanju Kosovo i Metohija, procena koji je najbolji odnos između Srbije i EU, da li Srbija treba da teži učlanjenju u EU ili je bolje da imamo partnerski odnos. Sve to, kao i druge važne teme, predstavlja pitanja oko kojih je poželjan razgovor između DSS-a i SNS-a.

Poznato je da je vaš ekonomski tim sačinio predlog mera za oporavak srpske privrede. Na čemu će biti glavni akcenat?
Već sam rekao da je razvoj zemlje jedan od najvažnijih ciljeva, jer bez razvoja nije moguće uspešno braniti nacionalne i državne interese, niti je moguće obezbediti normalan život građanima Srbije. U februaru će DSS predstaviti novi ekonomski program pod nazivom “Program razvoja Srbije 2012–2017”, u kojem ćemo pored planova za oporavak domaće privrede ponuditi odgovore na pretnje i izazove koje za Srbiju donosi kriza u evrozoni. Uradili smo važan dokument „Lokalni programi razvoja za 21 grad i opštinu u Srbiji“, a uskoro ćemo završiti i Program za Vojvodinu.

U vreme vaše vlade došlo je do raslojavanja Islamske zajednice Srbije. Koliko vam je prihvatljivo angažovanje Turske u pomirenju tih dveju zajednica?
Nije lako razumeti kakve neposredne veze i nadležnosti ima Turska sa verskim zajednicama u Srbiji. A još je teže razumeti kako je moguće da se sadašnja vlast petlja i dogovara sa Turskom kako da se uredi verski život u Srbiji.

S vremena na vreme povežu vas sa ubistvom premijera Đinđića, a vi na to kažete da ste izloženi političkom progonu. Da li je taj „progon“ zaustavljen, ili u njega možete da ubrojite i najnovije svedočenje Čedomira Jovanovića na suđenju povodom pobune JSO-a?
Kada bih u ovom razgovoru sa vama rekao nekoliko pohvalnih reči na račun učlanjenja Srbije u NATO, ili pokazao makar i mali stepen razumevanja da bi Kosovo možda i moglo da bude nezavisno, ili kada bih pohvalio EU što nam otima Kosovo i skida to breme sa naših leđa, uveren sam da bi svaka hajka protiv DSS-a nevidljivom rukom bila zaustavljena. To govori da je potpuno jasno o čemu je reč.

„Najvrednije što DSS ima jeste naša nepotkupljiva politika, koja uvek i pod svim okolnostima Srbiju i srpski narod stavlja iznad svih interesa i svih kalkulacija“

Nedavno su uhapšeni rukovodioci „Kolubare“ od kojih su neki članovi vaše stranke. Jeste li se na organima stranke bavili time i koliko to može uticati na rejting DSS-a?
Grupa pristrasnih medija je javnim linčom već donela neopozivu presudu. Sada je stvar na sudu i videćemo šta će sud reći i utvrditi.
akter.co.rs
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
 
Srbija se nalazi u političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» SRBIJA NEKADA ,SAD i SUTRA..
» Srbija
» Srbija u Sjedinjenim evropskim državama
» NOVAK I SRBIJA !!!
» KOSOVO JE SRBIJA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: SVET OKO NAS I SVET U NAMA :: POLITIKA-DRUSTVO :: SRBIJA-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči