V. N. | 22. novembar 2011
EU će nestati 2014. godine, a sedam godina kasnije nastaće Sjedinjene evropske države čiji će i Srbija biti član
[You must be registered and logged in to see this image.]FOTO: wsj.com / Map illustration: Peter Arkle
inansijska kriza, uprkos predviđanjima, neće uništiti evropsku valutu, ali hoće Evropsku uniju i to - 2014. godine. Sedam godina kasnije, Potsdamskim sporazumom „rodiće" se nova fiskalna i politička tvorevina - Sjedinjene evropske države, na čijem čelu će biti - Nemačka!
Ovako će izgledati u Evropa 2021. godine. Deset godina je prošlo od velike krize 2010. - 2011. koja je srušila najmanje deset vlada, uključujući francusku i špansku. Neke stvari su ipak ostale iste, ali dosta toga se i promenilo. Ovako Evropu kroz deset godina vidi Najl Ferguson, profesor istorije na Harvardu za "The Wall Street Journal".
Prema njegovom viđenju, za deset godina evro je i dalje u upotrebi, iako su novčanice retko viđene. Brisel više nije sedište evropske politike. To mesto zauzeo je Beč. "Ima nešto u Habsburškom nasleđu", objašnjava novi austrijski kancelar Marša Redecki.
Život je i dalje daleko od lagodnog u perifernim državama Ujedinjenih Evropskih Država (USE - novi naziv za evrozonu), a nezaposlenost u Grčkoj, Italiji, Portugalu i Španiji je skočila na 20 odsto. Ipak, postoji stalni dotok sredstava iz severnoevropskog jezgra i to još od 2012. kada je stvren novi sistem fiskalnog federalizma.
SRBI
Kako Ferguson predviđa ponašanje Srba te 2021. godine:
Kao i Istočni Nemci pre ujedinjenja, evropski južnjaci, među kojima su i Srbi, saživeli su se sa idejom razmene životnih vrednosti. S petinom stanovništva starijom od 65 i s petinom nezaposlenih stanovnici ovih zemalja shvatili su vrednost uživanja u slobodnom vremenu. Gomila evra koji se slivaju na njihove račune potiču iz sive ekonomije. Uglavnom su zaposleni kao vrtlari i batleri bogatih Nemaca u njihovim rezervnim boravištima na sunčanom jugu. Pri tom u taj „jug" ne ulaze samo priobalni Hrvati, tu su i jug Francuske, cela Italija, Grčka... - predviđa profesor.
Ujedinjene Evropske Države primile su i nove članice. Litvanija i Letonija držale su se svojih planova pridruživanja evru, sledeći primer Estonije, a Poljska pod vođstvom bivšeg ministra inostranih poslova Radeka Sikorskog učinila je isto. Radi se o zemljama koje su usvojena deca nove Europe i koje privlače nova ulaganja jednakim porezima i relativno niskim platama.
Neke su zemlje napustile evrozonu. Velika Britanija je sprovela referendum o članstvu u Evropskoj uniji na kojem je čak 59 odsto njenih građana glasalo za izlazak iz Unije. Engleska je sada omiljena destinacija kineskih ulagača u Evropi. Ujedinjene Evropske Države 2021. godine su bitno različite od Evropske unije koju smo poznavali.
Otkada je finansijski strah ovladao evrozonom u junu 2010. godine, još sedam vlada je palo: u Holandiji, Slovačkoj, Belgiji, Irskoj, Finskoj, Portugalu i Sloveniji. Pre toga dogodilo se to u Italiji i Grčkoj.
Ipak, nije samo evro glavni uništitelj vlada. Tu važnu ulogu odigrale i nove generacije populističkih pokreta, kao što je holandska Stranka za slobodu i Istinski Finci. Belgija je bila na ivici rascepljenja na dve države. Sama struktura evropske politike se raspadala.
Posle izbora 20. novembra 2011. godine , španski premijer Hoze Luis Rodrigez Zapatero podneo je ostavku, a sledeći na meti je francuski predsednik Nikola Sarkozi. U novembru 2011. godine svi su se pitali je li evropska monetarna unija pred raspadom. Mnogi stručnjaci su mislili da je tako. Ipak, povratak na stare valute u vreme hroničnih deficita takođe bi bio jako skupo. Nova zaduživanja bilo bi nemoguće finansirati, osim štampanjem novog novca.
Finansijska kriza je odvratila Škote od nezavisnosti, dok su se Irci 2013. godine odlučili za opciju prosperiteta sa Britanijom, umesto štednje u Ujedinjenim Evropskim Državama. Šveđani i Danci, koji nikada nisu bili u evrozoni, su, nadahnuti Istinskim Fincima, odbili da prihvate nemački predlog za finansijsko spasavanje južne Evrope. Na predlog Norvežana da se udruže u Severnu ligu, zajedno sa Islandom, to su i napravili.
Nemci su pozdravili njihov odlazak, a ostale zemlje, njih 21, uverili da im se pridruže u Ujedinjenim Evropskim Državama. Priključilo im se i šest jugoslovenskih država - BiH, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija.
Ujedinjene Evropske Države imaju 28 država, a posle razdvajanja Flandrije i Valonije u Belgiji, biće ih 29. Britanci i Skandinavci će Uniju nazvati Celo nemačko carstvo (The Wholly German Empire).
novosti.rs