https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimeSre Dec 22 2010, 01:55

Krofne punjene kremom

POTREBNO JE
4 jaja, 150 g šećera, 150 g brašna, 50 g rastopljenog maslaca, 200 ml slatke pavlake, 12 kašika džema po želji
PRIPREMA
Zagrejte rernu na 200 stepeni. U međuvremenu dobro umutite jaja sa šećerom tako da se masa udvostruči.
Nakon toga dodajte brašno i maslac, pa još jednom umutite. Testo sipajte u pleh s modlama i pecite 30 minuta. Ostavite da se krofne ohlade, prepolovite ih i svaku nafilujte umućenom slatkom pavlakom i džemom. Ako želite, pospite šećerom u prahu.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
REVELIN
VIP
VIP
REVELIN


Seks : Ženski
Datum upisa : 30.11.2010
Lokacija : Ceo svet je moj
Raspoloženje : Romantično

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimePet Apr 08 2011, 23:49

Gerberi od maka


25 gr svežeg kvasca
2 kašike šećera
pola kašičice soli
120 gr mleka
1 čaša kiselog mleka
2 jaja
1 jaje za premazivanje
150 gr margarina


za fil:
250 gr mlevenog maka
100 ml vrelog mleka
100 gr šećera


U mlako mleko staviti kvasac ,malo šećerai brašna,pa ostaviti da nadođe.
U posudi za mešenje sastaviti jaja,kiselo mleko,šećer i so ,pa dodati kvasac i brašnom zamesiti glatko testo.Ostaviti da nadođe na toplom.

Fil: sjediniti mak i šećer ,pa preliti vrelim mlekom i promešati.

Nadošlo testo premesiti i podeliti na 20 loptica.Svaku lopticu rastanjiti na koru 15 cm
u prečniku i premazati margarinom.Složiti 5 *palačinki* jednu na drugu,pa još malo
razvući oklagijom (oko 20 cm).
Polovinu fila staviti preko testa.Postupak ponoviti sa sledećih 5 loptica,pa ih staviti preko testa premazanog makom,i malo podvući ispod njega.
Testo iseći na 12 parčića ,ali ne od sredine.Kraj svakog parčića malo zarotirati na
jednu stranu da se dobije lepezast oblik.
Od preostalih 10 loptica ,ponoviti postupak i napraviti još jedan cvet ,kao i predhodni.
Premazati umućenim jajetom i peći u zagrejanoj rerni na 190 stepeni dok ne porumeni.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/forum.htm
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimeČet Dec 15 2011, 01:26

Loptice sa makom
Testo :
* 250 g margarina
* 200 ml kis. pavlake / vrhnja/
* malo soli
* 400 g mekog brasna
*
Nadev :
* 200 g mlevenog maka
* 100 g secera u prahu
* po potrebi dzem od kajsija/ marelice/
* i jos prah secera

Zamesiti testo od brasna,margarina, kis. pavlake i malo soli.
Ostaviti testo da odstoji 1 sat u frizideru.
Za to vreme pripremiti nadev..
Mak pomesati sa secerom i dodati dzema koliko treba da se dobije tvrda masa od koje treba napraviti kuglice.
Ja sam napravila 50 kuglica.
Na pobrasnjenoj podlozi rastanjiti testo na 0, 5 cm debljine, manjom casom seci krugove.
Na sredinu svakog kruga staviti po kuglicu od maka, pa je umotati u testo.
Redjati kuglice na pleh oblozen pek papirom.Peci loptice u zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 10 – 15 minuta .
Loptice moraju ostati blede. Prohladiti loptice, uvaljati u prah secer ,
Recept copy/paste sa coolinarike by Jafi

Znaci bas su ukusne,i da dodam da sam ja napravila 40 kom(u receptu pise da je ispalo 50)i da mi je ostalo malo(oko 50gr)viska maka,znaci sledeci put bih stavila 150 gr.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
maratonac
UREDNIK
UREDNIK
maratonac


Seks : Muški
Datum rođenja : 09.10.1979
Datum upisa : 25.03.2011
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimePon Jan 23 2012, 03:50

Pekarske krofne
Potrebni sastojci:
* 1 čaša (200 grama) vode * 1/2 čaše mleka * 2 kašike šećera * 25 grama kvasca * 1 šoljica ulja * 600 grama mekog brašna * narendana kora 1/2 limuna * ulje za prženje

Pripremanje:
Staviti kvasac sa šećerom u 1/2 čaše mlakog mleka. Kad kvasac uskisne, zamesiti testo, dodajući u brašno vodu, ulje i narendanu koru limuna. Dobro izraditi testo i ostaviti ga da se odmori dok ne udvostruči zapreminu. Razviti koru na pobrašnjenoj dasci, modlom vaditi krofne i ređati ih na čistu krpu. Staviti ulje u posudu za prženje, ugrejati ga i na vrelu masnoću staviti krofne da se prže. Pržene krofne vaditi i ređati na poslužavik prekriven papirnim ubrusom koji upija višak masnoće. Krofne se posipaju prah šećerom zamirisanim vanilom, ili se prelivaju voćnim ili čokoladnim prelivom. Moguće je šrpicom puniti ih džemom ili eurokremom.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimeSre Feb 22 2012, 22:58

Krofne iz rerne
[You must be registered and logged in to see this image.]

Krofne iz rerne

Sastojci:
300g brašna
50 ml tople vode
1 kašikica šećera
20g svežeg kvasca
50g šećera
70 ml toplog mleka
2 žumanca
70g maslaca, otopljenog
1 kašikica vanile
prstohvat soli
1 jaje za premazivanje

džem po izboru
šećer u prahu za posipanje

Postupak:
Kvasac rastvoriti u 50 ml tople vode i dodati kašikicu šećera. Ostaviti da nadođe. Brašno pomešati sa šećerom, pa dodati nadošli kvasac, žumanca, mleko, vanilu, so i na kraju otopljeni maslac. Sve sastojke dobro izmešati i zamesiti testo. Ostaviti da nadođe, oko sat i po.

Kada je testo nadošlo, oklagijom ga razvući, na pobrašnjenoj površini, na otprilike 1 cm debljine. Vaditi krugove čašom ili modlicom. Ređati u pleh obložen pek papirom, utisnuti rupice na sredini svake krofne i ponovo ostaviti da nadođu oko sat vremena. Posle sat vremena, krofne premazati umućenim jajetom i u svaku rupicu sipati džem.
Peći na 200° C oko 20-ak min ili dok ne dobiju lepu zlatnu boju.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimeSre Feb 22 2012, 23:13

Profiterole
[You must be registered and logged in to see this image.]
Profiterole ili mekano testo, punjeno kremastim filom i preliveno čokoladnim sosom su mi čist užitak. To je kolač koji se odmah pojede, nije od onih koji se danima vuku po kući.
Volim da pojedem dobre Profiterole, ali malo je mesta gde su sveže, a ujedno i dobre. Zato sam rešila da ih sama napravim.

Prvi put sam ih pravila i poluzadovoljna sam rezultatima, napravila sam par početničkih grešaka, ali dovoljno je da probate jednom da ih napravite i da pohvatate sve cake vezane za njih.

Testo za profiterole je tzv. pâte à choux, lagano testo koje se sastoji od brašna, jaja, maslaca i vode. Testo je dosta vlažno, a upravo ta vlaga pomaže podizanju testa. Naime, prilikom pečenja, stvara se para koja "tera" testo da raste. A zato su profiterole i šuplje iznutra, pa samim tim i pogodne za filovanje
Ovo testo se koristi i za slana peciva, u principu testo se sprema na isti način samo su punjenja drugačija.

Volim kada su profiterole napunjene filom, tj. kada se spolja ne vidi fil, već kada zagrizem da doživim prijatno iznenađenje. Upravo zbog toga, oko profiterola ima više posla. Ako vam je svejedno da li se fil vidi ili ne, posebno ako vas mrzi da se bakćete sa špricem, jednostavno ih prerežite na pola, filujte jednu polovinu i preklopite drugom. Ukus je isti:)

Za profiterole je potreban poslastičarski špric, ali nije problem i ako ga nemate. Iskoristite čvršću kesu za zamrzivač, secnite jedan kraj, napunite filom i eto improvizovanog šprica.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Testo se sprema tako što se voda, mleko, šećer i maslac kuvaju do tačke ključanja, tada se ubaci brašno, snažno se meša i kada se stvori grudva testa, ostaviti da se ohladi. U ohlađeno testo se dodaju jaja i spremno je za dalji rad.
Sledeći korak je formiranje profiterola. Špric se napuni testom i na papir za pečenje se istiskuju kupice (ili ako nemate špric, kašikicom vaditit gomilice testa). Svaki vrh kupe je potrebno spljoštiti, to se uradi prstom umočenim u vodu, kako vrhovi ne bi izgoreli tokom pečenja. Peku se na 200C, dok ne dobiju zlatno braon boju.
Jako bitna stvar (koju sam, naravno, naučila na teži način) nikako ne otvarati rernu tokom pečenja, jer će profiterole "pasti". Naduvaju se one opet kada se rerna zatvori, ali nije to to.
Kada su pečene, ostaviti da se u potpunosti ohlade i filovati.

Što se tiče fila, to može biti slatka pavlaka ili neki pudingasti fil. Ja sam u potrazi za dobrim filom, pa ako ga imate, javite mi. Ovaj put sam koristila slatku pavlaku sa semenkama vanile, ali sledeći put moram smisliti nešto ukusnije. Slatka pavlaka mi ima neki neutralan ukus i bez sosa od čokolade same profterole sa ovakvim filom su mi ćorak.
Taj sos je tačka na i zato treba koristiti što kvalitetniju čokoladu. Ja volim tamne čokolade sa dodatkom nekog voća, ovaj put je to bila malina i ova čokolada je dala baš dobar šmek celoj priči.

Par bitnih zaključaka o profiterolama:

-obavezno ne otvarati rernu prilikom pečenja, kako bi se profiterole podigle i ostale takve.
-jako je bitno ispeći ih do kraja, nije problem i ako se malo prepeku, vremenom povuku vlagu iz fila i omekšaju. Dužina pečenja, zavisi od rerne, pa zato dole u receptu ne navodim vreme. Peći dok testo poprimi gotovo braon boju, a svetle linije po testu treba da potamne.
-recept koji sam koristila traži 4 jaja srednje veličine, ja sam stavila 4 S klase (jer uvek ta kupujem), pa mislim da ću sledeću put staviti 3, jer je to 4. jaje malo razredilo testo, pa mi kupe testa nakon istiskivanja iz šprica nisu stajale uspravno, već su se malo "razlile". Što je sve rezultiralo malo spljoštenim profiterolama.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Profiterole

Testo:
125ml mleka
200 ml vode
150g brašna
1 kašika smeđeg šećera
1/2 kašikice soli
100g maslaca
4 srednja jaja (ili 3 veća)

Brašno prosejati i dodati so.
U širu šerpu sipati mleko, hladnu vodi, šećer i staviti na ringlu, na srednju vatru. Kada se šećer otopi, dodati maslac.
Pustiti da masa baci ključ, pomeriti sa ringle, pa u cugu umešati brašno. Snažno mešati da se sastojci sjedine, vratiti na ringlu i kada testo počne da se odvaja od zidova šerpe skloniti sa ringle.
Prebaciti u drugu posudu i ostaviti da se hladi (ovaj korak ne preskakati, jer se jaja ne smeju dodati ako je testo još vruće, skuvala bi se)
Kada se testo ohladilo, ubacivati jedno po jedno jaje, posle svakog jajeta dobro izmešati testo kako bi se jaje dobro sjedinilo sa ostatkom mase.
Testo prebaciti u poslastičarski špric. Istiskivati u vidu kupa.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Svaki vrh kupe mokrim prstom blago pritisnuti, kako ne bi izgoreo prilikom pečenja.
Peći na 200C, dok ne dobiju zlatno braon boju. Ne otvarati rernu tokom pečenja!
Kada se ohlade puniti filom.


Fil:
300 ml slatke pavlake
1-2 kašike šećera u prahu
1 šipka vanile

Raseći štapić vanile na pola, pa nožem ostrugati unutrašnjost.
Sipati slatku pavlaku u posudu, dodati šećer i unutrašnjost vanile. Umutiti u čvršći šlag mikserom.
Fil prebaciti u špric (korisiti nastavak za punjenje, ako nemate taj, posližiće i kesa za zamrzivač kojoj ste odsekli jedan kraj, ali pazite da otvor bude mali, tek toliko da stane u rupicu) i puniti profiterole tako što probušite rupicu na donjoj strani.


Čokoladni sos:
200g tamne čokolade
30g maslaca
125ml mleka

Čokoladu i maslac otopiti na pari. Skloniti sa vatre i mešajući postepeno dodavati mleko.
Pre služenja, profiterole zaliti toplim sosom.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitimeSre Feb 22 2012, 23:22

Kolač sa šljivama i makom
(originalni recept)

Testo:
400g brašna
100g maslaca
150ml mleka
pola kocke kvasca (20g)
60g šećera
prstohvat soli
1 jaje
1 žumance

Prosejati brašno i dodati prstohvat soli.
Maslac otopiti i ostaviti da se prohladi.
Kvasac izmrviti i preliti sa toplim mlekom. Ostaviti da nadođe.
U nadošli kvasac dodati maslac, jaje, žumance i šećer. Sjediniti sastojke i postepeno dodavati brašno, mešajući varjačom, dok se ne zamesi mekano testo, koje se ne lepi za prste.
Pokriti krpom i ostaviti da kisne oko sat vremena.

Fil:
100g maka
80ml mleka
50g šećera(ako volite manje slađe, smanjiti količinu)

Mleko zagrejati do tačke ključanja, preliti preko maka i šećera. Sjediniti i ostaviti da se ohladi.

Potrebno je i oko 800g-1 kg šljiva.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nadošlo testo razvući u pravougaonik, približno 30x40 cm. Po dužini iseći na 3 trake. Svaku traku nafilovati makom. Urolati, napraviti 3 "kobasice".

Okrugli pleh (ja sam koristila pleh prečnika 27cm, ali veći bi bio bolji) namazati maslacem. Ređati "kobasice" u vidu puža, nastavljajući jednu na drugu. Ostavljati mesta između svakog reda, kako bi tu došle šljive.

Šljive oprati, preseći na pola i očistiti od koštica. Ređati šljive između testa, jednu za drugom. Slobodno lagano pomerajte testo kako bi što bolje uglavili šljive. Samo pazite da ne probušite testo. Ostaviti još pola sata da kisne. Šljive posuti kristal šećerom.

Peći na 180°C do zlatno-braon boje. 5 minuta pred kraj pečenja premazati testo istopljenim maslacem. Ostaviti da se prohladi, pa posuti šećerom u prahu i poslužiti, najbolje dok je još toplo.

Savet: ako se kolač ne pojede odmah, nikako ga nemojte ostaviti duže na sobnoj tempraturi, posebno preko noći i posebno ako je toplo. Šljive hoće da se pokvare. Verujte mi, ne želite sutradan da jedete testo sa ukusom/mirisom komine
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
Sponsored content





Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko   Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sve od kiselog testa-krofne,strudle .....Slatko
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Slatko
» Knedle,njoke,šufnudle,valjušci..slano,slatko...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: LIFESTYLE :: KULINARSTVO :: SLATKE ČAROLIJE-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči