Dijabetes je hronično oboljenje koje nastaje usled nedostatka insulina u organizmu. Kao posledica ove bolesti javlja se poremećaj metabolizma glukoze, proteina i masti. Najčešći simptomi dijabetesa su suvoća usta, opšta slabost organizma, brzo zamaranje i gubitak telesne tezine.
Zahvaljujući naučnim saznanjima o nastanku i razvoju šećerne bolesti, trpeza dijabetičara nije više ograničena spiskom zabrana, već se zasniva na raznovrsnosti. Oboleli od šećerne bolesti zaista mogu konzumirati gotovo sve namirnice, pod uslovom da je na njihovom jelovniku svakodnevno nalaza voće, povrće pripremljeno u obliku variva ili salata, raznovrsne supe, sve vrste mesa sa kojih je odstranjena masnoća, mleko i mlečni proizvodi. sa niskim procentom mlečne masti,i sve to najmanje 5-6 puta dnevno.
Takođe fizička aktivnost mora biti sastavni deo životnog stila. Opsežna istraživanja širom sveta pokazala su da određene namirnice mogu značajno umanjiti šanse za razvoj šećerne bolesti. Redovno konzumiranje voća i zelenog lisnatog povrća može sniziti rizik od obolevanja i do 20%.
Rizik od pojave dijabetasa povećava se konzumacujom sokova za 18%. Takođe i dnevni unos 50g belog pirinča pvaćava rizik od dijabetesa za 17 %. Ako se beli pirinač zameni smeđim i u ishranu uvrste proizvodi od celih žitarica,šanse da se razvije dijabetes se smanjuju ta čak trećinu.
Biljke koje regulišu nivo šećera u krvi
Pored toga što je maslačak koristan prirodni lek za bolesti jetre i žuči ova lekovita biljka dobro je prirodno sredstvo za regulaciju nivoa šećera u krvi. Za lečenje dijabetesa potrebno je tokom proleća, svo vreme dok maslačak cveta, svakoga dana pojesti po 10 svežih stabljika maslačka. Pri tom biljku prethodno oprati zajedno sa cvetom i tek potom odstraniti cvetove. Zatim stabljiku dobro i polako sažvakati pa progutati.
Potvrđeno je da začin cimet dosta povećava aktivnost insulina, tako da jedna kašika cimeta u toku dana može bitno smanjiti nivo šecera u krvi. Osim toga, ova biljka snižava i nivo lošeg holesterola i triglicerida u krvi.
Lekovita gljiva - hrastova sjajnica, (Ganoderma lucidum), dopunjava nedostatak insulina u organizmu i pozitivno utiče na pravilan rad pankreasa i samim tim dovodi do regulacije nivoa šećera u krvi. Ova gljiva je drvenastog sastava pa se obično priprema kao čaj.
Malina je takođe koristan prirodni lek za regulisanje nivoa šećera u krvi.
Kukuruz, ovas i zob čiste krv, krvne sudove i pomažu u lečenju šećerne bolesti.
Lečenje šećerne bolesti (dijabetesa), podrazumeva dijetalnu ishranu uz smanjeni unos ugljenih hidrata. Izbaciti nezdrave masnoće a koristiti zdrave i korisne kao što su laneno i riblje ulje. Kada se nivo šećera u krvi normalizuje u ishranu se može uvesti buter, maslinovo i kokosovo ulje. Potrebno je obratiti pažnju na dovoljan unos minerala jer ova bolest često izaziva i nedostatak minerala u organizmu.
Za ishranu dijabetičara preporučuje se čičoka (biljka slična krompiru, koja je ujedno i zdrava zamena za krompir), zbog toga što ova biljka, za razliku od krompira ne sadrži skrob, već insulin.
Peršun se od davnina upotrebljava za lečenje i ublazavanje šećerne bolesti (dijabetesa) i to tako što sveže listove peršuna treba iseckati, koren ove biljke sitno narendati pa sve pomešati sa jednom šoljom kiselog mleka ili jogurta. Pije se svako veče pre odlaska na spavanje.
Kamilica ublažava posledice dijabetesa
Istraživanje koje su nedavno sproveli naučnici iz Velike Britanije i Japana, pokazalo je da čaj od kamilice (za koji se već dugo zna da smiruje napete nerve i pomaže u slučaju nesanice) ima blagotvorno dejstvo i na zdravlje dijabetičara. Studije su pokazale da ovaj lekoviti napitak snižava nivo šećera u krvi i sprečava pojavu slepila, bubražnih bolesti , oštećenje nerava i kardiovaskularnog sistema – najčešćih komplikacija koje uzrokuje dijabetes . Stručnjaci smatraju da kamilica ima i preventivno dejstvo , te da, ukoliko se konzumira svakodnevno, naročito kao piće uz glavne obroke, može sprečiti nastanak hiperglikemije. Ipak, potrebna su dodatna , mnogo detaljnija istraživanja, kako bi se ovi rezultati potvrdili.