Da biste doneli dobru odluku morate baratati činjenicama – to je temelj. Ipak, mnogi će odluku doneti na osnovu osećaja, površnog zaključivanja ili jednostavne potrebe da na prvi dan nove godine donesu neku odluku. Gde većina pogreši?
[You must be registered and logged in to see this image.]Pri donošenju odluka teško je proceniti koliko je neka odluka ispravna. Inajmudriji mogu da pogreše ali neki baš imaju naviku da greše više nego što je to potrebno. Evo pet najčešćih grešaka koje dovode do loših odluka:
1. Površnost i brzina
Doneli ste zaključak i pre nego što ste saznali sve potrebne detalje. (On/ona je predivna/užasna osoba, Ovaj posao je najbolje/najgore što se nudi...) Na čemu, zapravo, zasnivate vaše zaključke?
2. Fokusirali ste se na pogrešan problem
Ignorisali ste manji problem, a on je, praktično, uzrok problema koji želite da rešite. Analiziranjem pravih uzroka problema doći ćete do zaključka na šta bi trebalo da se fokusiratei. (Ovo dete je nemoguće – moramo se fokusirati i pomoći mu. A možda je pravi uzrok problema nešto što vi ili neko drugi u porodici radi, a detetovo ponašanje je tek simptom situacije.)
3. Previše ste samouvereni
Zbog vaših čvrstih uverenja ili dubokih sumnji koje gajite prema nečemu, odbacujete činjenice koje vam ne idu u prilog. (Sigurni ste da je određeno lečenje/edukacija/izbor bilo čega najbolja odluka i ignorišete ono što vidite sopstvenim očima, a upućuje da je odluka loša.)
4. Ignorišete tuđe mišljenje
Nikad nemojte da odbacite savet samo zato što imate visoko mišljenje o sopstvenoj proceni. Ignorisanje tuđih mišljenja je jednako loše kao i nekritičko prihvatanje tuđih mišljenja. (Ne morate prihvatiti nesuvisle savete ali ako vam se čini da bi i drugi mogli nešto pametno da kažu, zašto ih ne biste poslušali. Možda vam je baš promakao jedan bitan detalj koji oni vide.)
5. Umorni ste – psihički ili fizički
Iscrpljena osoba teško da može da donosi dobre odluke. Nikada nemojte ignorisati znakove umora koje vam telo šalje.