Tamara Spaić | 11. 10. 2011. - 00:02h
Nemačka insistira da Evropska komisija u svoje mišljenje o davanju statusa kandidata Srbiji unese nove, stroge uslove vezane za Kosovo, kažu za “Blic” diplomatski izvori iz Brisela i iz vrha srpskih vlasti. Traži se ispunjenje četiri zahteva: da se dijalog Beograda i Prištine nastavi bezuslovno, da se postigne dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova, telekomu i struji, da Priština preuzme sud u severnoj Kosovskoj Mitrovici i da se počne sa ukidanjem paralelnih institucija.
Šef Nemačke diplomatije Gvido Vestervele u nedavnoj poseti Hašimu Tačiju
Evropska komisija objaviće sutra u podne analizu napretka Srbije u reformama i svoju preporuku za davanje statusa kandidata. Još je neizvesno šta će pisati u preporuci iako je Srbija ispunila sve najvažnije uslove za dobijanje statusa kandidata, počev od završetka saradnje sa Tribunalom u Hagu, preko usvajanja reformskih zakona usklađenih sa EU do vidnog napretka u regionalnoj saradnji.
Zahtevi iz avgusta
Kako kažu pouzdani izvori “Blica”, zahtevi nemačke kancelarke Angele Merkel koje je iznela predsedniku Borisu Tadiću tokom posete Beogradu u avgustu mogli bi od sutra postati zvanični uslovi Evropske komisije, iako nisu prethodno u Briselu dogovarani i iako se pojedine članice EU sa njima ili ne slažu ili nisu konsultovane.
- Nemačka od Evropske komisije traži da unapred usvoji i ozvaniči političke uslove Berlina i to bez znanja drugih zemalja, članica EU. Pred iznošenje mišljenja EK u toku je svojevrsna trgovina Francuske i Nemačke, pri čemu Francuska pokušava da ublaži nemačke zahteve. Francuska traži da se Crnoj Gori ne da datum za početak pregovora pre završetka izbora u Francuskoj u junu sledeće godine i spremna je da se sa Nemačkom dogovori da popusti malo u crnogorskom slučaju, ako i Nemačka popusti u srpskom. Ako se dogovore Crna Gora će dobiti datum kada će joj biti saopšten datum za početak pregovora, a Srbija neće biti vremenski uslovljena pitanjem severa Kosova - kaže za “Blic” izvor blizak vrhu vlasti.
Montenegro plan
Uprkos neizvesnosti i konfuziji koja vlada oko toga šta će pisati u preporuci Evropske komisije, gotovo da je izvesno da će Komisija reći da Srbija zaslužuje status kandidata ukoliko nastavi sa dijalogom sa Prištinom.
U krugovima bliskim predsedniku Srbije može se čuti da vlasti očekuju da će Evropska komisija primeniti pristup “montenegro plus”. To bi značilo da vlast očekuje da Brisel preporuči status kandidata, a da datum početka pregovora pomene vezano za poznate kosovske uslove Angele Merkel.
Volja Nemačke
Izvesno je jedino da Brisel neće moći da donese nikakvu odluku sa kojom se ne složi Nemačka.
- Mimo volje Nemačke ne može biti doneta nijedna odluka kad je u pitanju dalje proširivanje EU. Ono što je Merkelova rekla Tadiću predstavlja ključ koji otvara vrata EU. Od izbijanja ekonomske krize, ključne odluke donose se u Berlinu i svako ko misli da je Brisel samostalan u odlučivanju nije realan - kaže za “Blic” Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Berlinu.
Pribićević objašnjava da je pritisak Nemačke inspirisan njihovom željom da pokažu svoju dominaciju.
Lobiranje u EU
Beogradski zvaničnici i diplomatski predstavnici Srbije nastoje da ublaže lobiranje Nemačke. Pomoć je tražena, kako saznaje “Blic” iz izvora bliskih diplomatskim krugovima, i od Holandije koja je bliska Nemačkoj, a svojevremeno je obećala da će biti “stroga, ali pravedna” i da za Srbiju “neće biti skrivenih uslova”. Tražena je i pomoć od Španije, gde je prošle nedelje išao premijer Cvetković, od Švedske, jer sa šefom diplomatije Karlom Biltom DS ima tradicionalno dobre odnose.