Italijanska kuhinja jeste jedna od najpopularnijih, ali se često kaže i da je ona jedna od najpoznatijih kuhinja u svijetu.
Italijanska kuhinja je "otkrivena" u godinama posle drugog svjetskog rata, ali je pravi "bum" doživjela tek sedamdesetih i osamdesetih godina XX vijeka. Ipak iako su svi mislili da su Italijani izmislili pastu,špagete I makarone moramo vas razočarati. Ovu,mnogima omiljenu hranu otkrili su ipak Arapi.
Mnogo je teorija o tome ko je izmislio pastu i kada je ona postala dio kulinarske tradiciije.
Postoji više teorija o nastanku i poreklu makarona, uključujući i onu da je ih Marko Polo donio u Italiju nakon povratka iz Kine 1292. godine.
Najvjerovatnije je da za nastanak paste ipak treba da zahvalimo Arapima, barem kada su špagete u pitanju. Sa lazanjama stvari drugačije stoje. I tu postoje razne teorije, a najpopularnija je ona da su poreklom iz Grčke i da su na jug Italije donijete u vrijeme grčkog osvajanja u osmom veijku prije nove ere.
Prve duge rezance koji se kuvaju u vodi, donijeli su na Siciliju arapski osvajači u sedmom vijeku. Suvi, otporni na buđ, rezanci su bili idealna hrana za duga putovanja brodovima,kojima su Arapi dolazili na Siciliju. Uskoro je Palermo, tada arapska kolonija, postao poznat po tjestenini ili, kako su je zvali "itrya".
U to vreme špagete su se jele bez ičega! Za sočnost tog jela danas zaslužni su Italijani, koji su tokom vremena osmislio bezbroj soseva, ali i oblika same tjestenine.
Pasta se smatra nacionalnim jelom Napolitanaca, koji su u osmom vijeku praktično napravili gastronomsku revoluciju. Pronalaskom mehaničke mlatilice za tijesto, a zatim i prese, lokalna proizvodnja je pojednostavljena i vrtoglavo uvećana, a cijene su pale, pa su makarone postale pristupačne i siromašnim gradskim slojevima.
Brojne porodične fabrike tjestenina brzo su nicale, posebno se isticao Granjano, mjesto sa pogodnom klimom i 30 vodenica u blizini. Prva velika fabrika tjestenina osnovana je upravo u Granjanu 1789. godine.
Jednako brzo širio se i asortiman. Inspirisani najrazličitijim stvarima, proizvođači su se utrkivali u pravljenju novih tipova testenina.
Sve do 19. vijeka makarone su se jele samo sa rendanim sirom i malo bibera, a onda i sa crvenim sosom od paradajza.
Današnju planetarnu popularnost tjestenine duguju italijanskoj emigraciji u Americi. Italijani, koji su masovno došli u Ameriku početkom 20. vijeka, donijeli su i popularne recepte koji se danas pripremaju širom svijeta.