jutarnja izmaglica Administrator
Seks : Datum rođenja : 03.02.1956 Datum upisa : 29.11.2010 Godina : 68 Lokacija : Beograd moj rodni grad Raspoloženje : smeh kao lek Komentari : Život je lep!!!
| Naslov: Deca beže, roditelji žmure Uto Dec 28 2010, 06:15 | |
|
BEŽANJE sa časova, izmišljene bolesti, lažna opravdanja i roditelji koji pod raznim pritiscima pristaju da opravdaju izostanke, česta su pojava u srednjim školama. U tom “tihom ratu” profesora i učenika, đaci se tradicionalno trude da izbegnu negativnu ocenu, a nastavnici smišljaju načine kako da im “doskoče” i da zbir izostanaka na kraju godine bude manji. Jedna od ideja koju su smislili u desetak škola u Srbiji je SMS dnevnik. Tako su problem pokušali da reše u beogradskoj gimnaziji “Sveti Sava”, ali direktorka Ljiljana Đokić kaže da se broj izostanaka nije značajno smanjio. - Mi smo bili optimisti i nadali smo se da će se broj izostanaka drastično smanjiti, ali se to nije dogodilo - objašnjava Đokićeva. - Broj se za ove tri godine smanjio za deset do 20 odsto, ali to nije dovoljno. Mi odmah u toku dana obavestimo roditelje porukom na mobilni da dete nije bilo na nastavi, ali oni ne reaguju na adekvatan način i čak često “pokrivaju” učenike. Dešavalo se da mame i tate dođu u školu i kažu kako ništa ne mogu da učine i žale se da im je teško da se izbore sa tim. Pošto ne mogu oni, ne znam kako tek škola da iskoreni ovakvo ponašanje.
Đokićeva predlaže da se uvede pravilo da samo školski lekar može da napiše opravdanje, jer je u gimnaziji “Sveti Sava” zabeležen slučaj da ih je majka jednog deteta, koja radi kao doktorka, “štancovala” za nekoliko odeljenja. Direktorka upozorava da taj problem ne može lako da se reši, jer nijedan lekar nikada nije kažnjen zbog izdavanja lažnih opravdanja.
U Ministarstvu prosvete tvrde da nemaju podatke o broju opravdanih i neopravdanih izostanaka, ali Vukman Korać, direktor kruševačke gimnazije, kaže da je ova pojava u skorije vreme postala karakteristična baš za dobre učenike. Naročito pred kraj godine zavlada “epidemija”, jer se đaci za propitivanje pripremaju tako što uzmu “godišnje odmore”. Upravo oni su “kalkulanti”, jer nekoliko dana ne dolaze u školu i za to vreme se pripreme za kontrolne i pismene zadatke, a istraživanje je pokazalo da postižu bolje rezultate nego oni koji redovno dolaze na nastavu! - Analize koje smo napravili pokazuju da nema nastavnika kod kojih konstantno beže, kao ni predmeta s kojeg se najčešće odsustvuje - navodi direktor. - Najčešće se kalkuliše ocenama, pa se tako dešava da na dan pismenog zadatka izostane više od pola odeljenja. Prošle godine u školi smo otkrili slučaj prodaje kompakt-diskova na kojima su skenirana lekarska opravdanja s pečatom školskog dispanzera, a učenici su od toga napravili biznis, jer su ih za 50 do 150 dinara prodavali po školi.
Zato se i događa da đaci ceo dan provedu u kafićima pored škole, uvereni da izostanak lako mogu da opravdaju.
Izostajanje s nastave osetno je veće tokom drugog tromesečja, jer je to lakši metod da se sačuvaju pozitivne ocene i izbegne eventualni rizik.
EVRI ZA REVNOSNE BEŽANjE sa časova nisu, naravno, izmislili školarci u Srbiji. Isto to rade i njihovi vršnjaci svugde u svetu. Zbog toga su u tri gimnazije u Parizu odlučili da đacima koji se pridržavaju “dogovora o nebežanju sa časova” daju 2.000 evra po odeljenju. Najdisciplinovanijem odeljenju pripada i premija od 10.000 evra koju će učenici moći da potroše na studijska putovanja, časove vožnje i druge pedagoške aktivnosti! Direktorka gimnazije “Sveti Sava” ne podržava ovaj koncept i smatra da kod nas ne bi mogao da se primeni.
ČETKA UMESTO KNjIGE U OŠ “Ilija Birčanin” u Zemun polju osmislili su projekat za smanjivanje broja izostanaka. Svi đaci koji su u toku nedelje imali neopravdane časove, morali su tokom vikenda da dolaze u školu i da rade. Uglavnom su bili zaduženi za održavanje dvorišta, farbanje ograde i za slične poslove. Kako kažu u školi, zbog ovog programa broj izostanaka se smanjio.
Izvor: NOVOSTI, Zlatica RAKIĆ
| |
|