Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

LŠ: ČELSI PRVAK EVROPE!!! Empty
PočaljiNaslov: LŠ: ČELSI PRVAK EVROPE!!!   LŠ: ČELSI PRVAK EVROPE!!! I_icon_minitimeNed Maj 20 2012, 01:17

Posle 57 godina čekanja, London je dobio prvaka Evrope! Minhen nije mogao da veruje šta vidi - Čelsi je proslavio najvredniju titulu u klupskom fudbalu na stadionu Bajerna. Odlučili penali, sjajni Čeh i neverovatni Drogba.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nije kome je rečeno, nego kome je suđeno! Da, bilo je suđeno da ove, 2012. godine, London dobije prvaka Evrope posle 57 godina čekanja.

U minhenskom finalu, Čelsi je posle penala pobedio Bajern na njegovom stadionu i osvojio prvu titulu u Kupu, odnosno Ligi šampiona!

Odlučujući penal postigao je Didije Drogba, čovek koji je iz prve šanse na utakmici za svoj tim, u 88. minutu, izborio produžetke, a potom i poslao navijače Čelsija u delirijum.

Na drugoj strani - neverica!

Bajern je kao četvrti klub koji je imao privilegiju da igra finale Lige šampiona na svom stadionu bio bolji 83 minuta, tada je Tomas Miler doveo Bavarce u vođstvo, a onda prvo šokantan pogodak Drogbe, pa još neverovatniji promašaj Arjena Robena sa bele tačke u četvrtom minutu prvog produžetka (!?) i na kraju...

...peti poraz u finalima Kupa, tj. Lige šampiona, drugi u poslednje tri sezone.

Minhen je gledao kako se London raduje, u finalu Lige šampiona u sezoni 2011/12: Bajern - Čelsi 1:1 (0:0), penalima 3:4!
Pre četiri godine, Čelsi je u svom prvom finalu u Moskvi, kada je ova generacija bila na vrhuncu snage, izgubio na penale od Mančester junajteda i to tako što se kapiten Džon Teri okliznuo o busen u trenutku šuta za titulu prvaka.

Pre dve godine, Bajern je u svom osmom finalu u Madridu bio potpuno nadigran od Intera i velikog taktičara Žozea Murinja.

Ovog, 19. maja 2012, sudbina se okrenula u Čelsijevu korist, ne i u Bajernovu - ovaj gigant ostaće sa četiri titule prvaka Evrope (1974, 1975, 1976, 2001). Bajern jeste jedan od najvećih klubova Evrope, ali je ove subote ušao u red najvećih gubitnika u finalima elitnog kontinentalnog takmičenja.

Juventus i Benfika dobili su drugara po broju poraza u finalima - pet! Posle Aston Vile, Porta, Mančester junajteda i Intera, i Čelsi je rastužio Bavarsku.
Ovaj izveštaj nemoguće je početi od početka, kada je završen penal ruletom. Počećemo od kraja.

Kapiten Čelsija na ovoj utakmici Frank Lampard dobio je na novčiću priliku da izabere stranu na kojoj će se izvoditi penali i odradio je to čudno, ali mudro s psihološke strane - pokazao je na gol iza kojeg su bili navijači Bajerna.

Ipak, penal serija počela je loše po njegov tim.

Filip Lam je savladao Čeha, a Huana Matu zaustavio je Manuel Nojer. Ličilo je da će Bajern nastaviti da dominira u evro-kupovima kada dođe do penala, odnosno da će Čelsi nastaviti da pada. Prvi nikad nisu izgubili, a drugi nikad dobili na ovaj način u istoriji!?

Setite se - bilo je suđeno...

Mario Gomez bio je siguran za 2:0, a tada se mnogim navijačima Čelsija podigla kosa na glavi kada se ukazala prikaza "kosijanera" Davida Luiza kako prilazi beloj tački. Odatle, mimo očekivanja, Luiz je ukucao loptu u mrežu i nagovestio "do or die" pristup do kraja - 2:1.

Tada je, takođe na iznenađenje mnogih, šutirao - Manuel Nojer. Hladnokrvno, golman je prevario golmana i Bajern je bio na 3:1, ali je Lampard po sredini gola probušio Nojera i smanjio na 3:2.

I onda - obrt.

Hrvat Ivica Olić, preplašenog lica, prišao je sudbini i Čeh je konačno zaustavio udarac, jer je i prethodna tri puta pogodio stranu, ali nije uspeo. Olića je prepreciznim šutem kaznio Ešli Kol - 3:3.

Zebnja se uvukla u kosti Bavaraca, a čovek koji je pogotkom sa penala u petoj seriji na kraju polufinala sa Realom iz Madrida ućutkao Bernabeu, uzeo je odgovornost i ovog puta i - promašio. Čeh je pročitao i Bastijana Švajnštajgera, okrznuo loptu i preusmerio je na stativu.

Tada je postalo jasno da će veliki igrač Drogba imati priliku da ispiše najsvetliju stranicu u istoriji Čelsija. Nije je propustio - 3:4!
Čelsi je izbacio Napoli posle 1:3 u Napulju, preživeo golgotu u Barseloni i onda pobedio Bajern u Minhenu. Junački! I to, četiri godine posle Moskve, kada su nosioci igre već ušli u pozne godine i kada privremeni menadžer Roberto Di Mateo nije mogao da računa na čak šestoricu standardnih, zbog suspenzije, među kojima je bio i naš Branislav Ivanović.

On se minut posle Drogbinog gola trijumfalno popeo na prečku gola "Alijanc Arene", stadiona koji će ostati spomenik još jedne nezaboravne fudbalske utakmice u kojoj je srušena i tradicija da Nemci izbacuju Engleze na penale. Možda zato što su, pored svih njih na stadionu, u 94. minutu poslali Holanđanina da izvede najvažniji penal u istoriji Bajerna, jer je Uli Henes ovu utakmicu nazvao najvažnijom u istoriji Bajerna.

U meču sezone u evropskom fudbalu, moralo se u produžetke. I ti produžeci počeli su jednako šokantno kao što je i "regularnih" 90 minuta završeno.

Drogba sapleo je Franka Riberija sa leđa u svom šesnaestercu, Pedro Pruensa nije se ni sekund dvoumio, pokazao je na belu tačku, a odatle u 94. minutu Arjen Roben nije pogodio!

Čeh mu je odbranio šut! Roben je promašio jedanaesterac i u revanš meču polufinala, protiv Reala u Madridu, ali je tada imao sreće da je Bajern prošao dalje posle "penal ruleta". Ovog puta on je bio tragičar, uprkos promašajima Olića i Švajnštajgera.

Tačnije, Čeh je odbranio! Ne jednom, tri puta...

Na "Alijancu" je nastao muk i neverica.
Pre toga, posle totalne ofanzive u drugom, ali i većem delu prvog poluvremena, Bajern je konačno poveo u 83. minutu golom Tomasa Milera, posle centaršuta Tonija Krosa i udarca glavom sa tri metra od Petra Čeha. Lopta se odbila prvo o zemlju, pa o prečku i ušla u mrežu!

"Eksplodirala" je tada "Alijanc Arena", verovali su Nemci da su došli do pete titule prvaka Evrope, ali...

...Čelsi ove godine u Ligi šampiona čini čuda. Iz prvog kornera na utakmici, prve prave šanse, Didije Drogba je nadvisio sve na petercu i ukucao loptu glavom pod prečku, a sve na centaršut Huana Mate. Manuel Nojer je samo okrznuo loptu - 1:1 u 88. minutu i šok za većinu prisutnih. Bio je to Drogbin deveti gol u poslednjih devet mečeva koji su direktno odlučivali o trofeju.

Bavarci su bili bolji tim posle prvih 45 minuta, ali nisu iskoristili tri velike šanse koje su imali. Roben je pogodio stativu, a Gomez i Miler nisu bili precizni iz idealnih pozicija za gol. Na drugoj strani, Čelsi se dobro branio i tek povremeno pokušavao da ugrozi Nojera, a najbliži da ga savlada bio je Kalu.

U drugom poluvremenu, Bajern je dodatno pojačao pritisak i postigao jedan gol u 54. minutu, ali je on opravdano poništen zbog ofsajda u kojem se nalazio strelac Frank Riberi. Tada je Arjen Roben šutirao sa ivice šensaesterca, Ešli Kol uspeo je da zaustavi loptu, ali tako da je "uposlio" Riberija.

Sreća Kolova, pa je Francuz bio iza leđa odbrane.

I posle toga, Bajern je imao nekoliko odličnih šansi, vođstvo sedam minuta pre kraja, ali priča nije želala takav kraj.

Leta 2003. godine Roman Abramovič kupio je Čelsi u nameri da od njega stvori šampiona Evrope i do danas u klub uložio više od 600 miliona evra. Pet puta u poslednjih šest sezona Čelsi je igrao polufinale LŠ, jednom i finale, kada je ova ekipa bila mnogo jača, mlađa i poletnija, uvek bi se nešto isprečavalo na putu ka ostvarenju sna, poput sudije Ovreba, busena u Moskvi, Inijestinog gola u 93. minutu, nepostojećeg pogotka Luisa Garsije za prolaz Liverpula u finale, itd, itd.

Ovog proleća, nepunih devet godina kasnije - Roman je od Čelsija napravio prvaka Evrope i uvrstio London u red gradova koji mogu da se pohvale da imaju najbolji tim kontinenta, a ne samo finalistu.

Beograd ima i jedno i drugo već dugo, dugo..
MINHEN. Stadion "Alijanc Arena". Gledalaca: 70.000. Sudija: Pedro Proensa. Strelci: Miler (83) - Drogba (88).

BAJERN: Nojer - Lam, Timoščuk, Boateng, Kontento - Švajnštajger, Kros - Roben, Miler (od 86. Van Bujten), Riberi (od 97. Olić) - Gomez.

ČELSI: Čeh - Bosingva, Luiz, Kejhil, Kol - Mikel, Lampard, Bertran (od 72. Maluda), Mata, Kalu (od 84. Tores) - Drogba.