Nakon brojnih pritužbi na račun Fejsbuka zbog kršenja privatnosti, američka Federalna trgovačka komisija donela je "istorijsko" rešenje.
Prema tom rešenju Fejsbuk mora mnogo bolje da štiti privatnost svojih korisnika i pristane na stalne provere nezavisne komisije u tom pogledu sledećih 20 godina.
Slučaj počinje još 2009. godine kada je Fejsbuk počeo privatne informacije korisnika da koristi u javne svrhe bez njihovog znanja i pristanka, što je Komisija okarakterisala kao "nepravednu i varljivu" praksu.
Federalna komisija je utvrdila i kako FB u nekim slučajevima oglašivačima takođe dopušta uvid u privatne informacije korisnika, kao i to da i nakon brisanja profila Fejsbuk i dalje koristi podatke, iako je godinama tvrdio da to ne čini.
Ovom odlukom svemu tome bi trebalo da se stane na kraj. Iako je Komisija u ovom slučaju navela osam tužioca, ipak nije optužila Fejsbuk da je namerno prekršio zakon, pa nije bilo ni odšteta.
Međutim, ukoliko u budućnosti prekrši uslove ove odluke, biće primoran da plaća globu od 16.000 dolara na dan, po svakoj tački tužbe.
S media