Moskva rasporedila ratne brodove u vodama nemirima zahvaćene zemlje kako bi spriječila vojnu akciju Alijanse.
Rusija je rasporedila svoje ratne brodove u vodama Sirije, u kojoj već više od sedam mjeseci traje pobuna protiv predsjednika Bašara el Asada. Taj potez protumačen je kao korak Moskve u spriječavanju još jedne „humanitarne misije“ NATO.
U Siriji hiljade ljudi mjesecima protestuje protiv El Asada, koji je na vlasti deset godina, a na mjestu predsjednika države naslijedio je svog oca Hafeza, koji je tom zemljom vladao 29 godina. Vojska se ne libi da tenkovima rastjeruje demonstrante i da puca. Za sedam mjeseci ubijeno je više od 2.000 civila, a uhapšene su stotine ljudi. Tačan broj mrtvih i uhapšenih nije poznat, budući da novinarima nije dozvoljen ulazak u zemlju. Pre nekoliko dana dezertirale su desetine vojnika i napale nekoliko vojnih objekata u okolini Damaska.
Rusija smatra da u Siriji počinje građanski rat. To je prije nekoliko dana rekao ruski ministar spoljnih poslova Lavrov.
Portparol Stejt departmenta Mark Toner smatra da to nije tačno.
- Verujemo da Asadov režim sprovodi kampanju nasilja, zastrašivanja i represije protiv nevinih demonstranata - rekao je Toner.
Slična retorika čula se pre nego što je NATO bombama iz vazduha podržao pobunjenike u Libiji, povezane sa Al Kaidom, a američki predsednik Barak Obama još je u avgustu pozvao Asada da podnese ostavku.
Vojni stručnjaci kažu da bez ruske pomoći Sirija ne bi mogla da se odbrani od napada Alijanse.
- Ne vidimo nikakav čisto vojni problem za napad. Sirija nema sistem odbrane protiv zapadnog oružja. Međutim, napad na tu zemlju bio bi rizičniji nego bombardovanje Libije. To bi bila teška vojna operacija - tvrde analitičari.
Vladimir Putin: Pazite šta pišete!
Premijer Rusije Vladimir Putin pozvao je juče Savjet bezbjednosti UN da bude uzdržan u izradi nacrta rezolucije kojom se sirijski režim osuđuje zbog nasilja nad demonstrantima.
Njemačka, Britanija i Francuska izradile su nacrt rezolucije o Siriji i uputile ga drugim članicama Komiteta za ljudska prava. Zajedno sa evropskim zemljama, koautori nacrta su i četiri članice Arapske lige - Saudijska Arabija, Katar, Jordan i Maroko.
Izvor:(KURIR / D.M.)