Australija - Nepoznata južna zemlja
Press
Australija je zemlja koja nudi sve što vaša mašta može da zamisli: plaže u zapadnoj Australiji sa belim peskom, kulturno bogatstvo Melburna, zaslepljujući zalazak sunca u crvenoj pustinji Uluru, stotine godina stare šume Tasmanije...
[You must be registered and logged in to see this image.]Skrajnuta sa nama uobičajenih turističkih puteva, Australija zapravo mami egzotičnošću i nepoznanicama. Činjenica da tamo daleko, na tom najmanjem kontinentu, ima smrtonosnih paukova, zmija i ajkula, ne sprečava turiste da putuju, a kamoli ljude da žive. I to iz dobrih razloga.
Od praistorijskog nacionalnog parka Kakadu do belih svodova sidnejske Opere - Australija je zemlja koja nudi sve što vaša mašta može da zamisli. Znači, plaže u zapadnoj Australiji sa belim peskom, kulturno bogatstvo Melburna, zaslepljujući zalazak sunca u crvenoj pustinji Uluru... na jugu stotine godina stare šume Tasmanije... Da, Australija je zemlja koju treba upoznati, a ne plašiti je se!
Surfovanje, sunce, novac i seksNo, krenimo od početka - Sidnej! U srcu Sidneja, australijskog najstarijeg i najvećeg grada (4 miliona stanovnika), jeste sidnejska luka, jedna od najzaštićenijih na svetu, u koju je u 18. veku uplovio admiral Pacifika Džejms Kuk i tako definitivno potvrdio postojanje „nepoznate južne zemlje". Zadivljujuća zgrada Opere, živopisna luka i više od 30 zlatnih plaža koje se protežu od severa ka jugu na samo 20 minuta od centra grada, nešto su što bi trebalo videti. Jedna od atrakcija grada je most Harbor koji zovu Vešalica i na koji se većina turista i penje ne bi li imala jedinstven doživljaj pogleda na sidnejsku luku. U Sidneju se stiče utisak da su svi uvek napolju.
Agencija Kon tiki organizuje veliku turu po Australiji (Sidnej, Melburn, Tasmanija) sa odmorom na Fidžiju i posetom Singapuru. Polazak je 25. decembra, a doček Nove godine je u Sidneju gde se tradicionalno nova godina slavi na ulicama grada. Cena aranžmana je 3.790 evra.
Za sidnejsku avanturu morate biti u dobroj fizičkoj kondiciji - plaže podrazumevaju surfing, boravak ispod Harbor mosta znači jedrenje, obilazak Kugi stena znači džoging... I iako ga ostatak Australije naziva „gradom greha koji se bavi samo naočarima za sunce, salonima i sojinim mlekom", Sidnej je mnogo više - multikulturalan, sa veoma izgrađenom zaostavštinom kako Aboridžina (najviše u umetnosti), tako i britanskih i irskih zatvorenika koji su ga i osnovali i koji su opstali mnogo više zahvaljujući verovanju u sebe same, nego u sliku u ogledalu.
I ne propustite da obiđete istorijsku četvrt Roks, Kraljevsku botaničku baštu u kojoj se nalazi „stolica gđe Mekvajrs", mesto sa koga se pruža izuzetan pogled na čuvenu sidnejsku Operu, razgledanje trgovačkog dela grada, Kineske četvrti, luke Darling, Kings krosa, otmenih rezidencijalnih četvrti Dabl bej i Rouz bej, plaže Bondai, mesta sa spektakularnim pogledom na Tihi okean...
[You must be registered and logged in to see this image.]Dinamika MelburnaSofisticiran i mek, ali i grub i na ivici, Melburn je obeležen dinamičnom populacijom uvek željnom dela globalne kulture. Rezultat je najprihvatljiviji multikulturalizam. Viktorijanska arhitektura i široki bulevari prikazuju istoriju glavnog grada države Viktorija. Nalazi se na reci Jari u zalivu Filip. U toku razgledanja upoznaćete se sa njegovom prošlošću i sadašnjim životom. Centralni, poslovni deo, odlikuje se sjajnom arhitekturom. Treba videti Viktorijanski umetnički centar, velelepni spomenik zahvalnosti u obliku piramide, koji dominira čuvenom ulicom St. Kilda, mondensku četvrt Turak, poznatu baštu Ficroj i kuću kapetana Kuka.
Đavolova kuhinjaHobart je prestonica najmanje i najudaljenije države Australije. Tasmanija je poznata po svojim prirodnim lepotama, interesantnoj istoriji, kao i po endemskoj vrsti životinje tasmanijskom đavolu. Obilazak grada podrazumeva posetu istorijskoj pivnici Kaskad i trgu Salamanka. Treba videti najstarije pozorište u Australiji, Kraljevsko pozorište, botaničku baštu. Kada se pređe Tasmanski most sa tačke Rosni pruža se lep pogled na Hobart sa istočne obale. Na 110 km jugoistočno od Hobarta na poluostrvu Tasman nalazi se Port Artur. Kao značajno istorijsko mesto bogato je kulturno-istorijskim spomenicima. Ovaj grad nastao je takođe kao kažnjenička kolonija 1830. Vožnjom duž tasmanijske obale stiže se do mesta Ričmond, koje je bogatije ostacima kolonijalne prošlosti od bilo kog drugog grada u zemlji. Tu se nalazi najstarija rimokatolička crkva, kao i neke veoma lepe zgrade u džordžijanskom stilu. U Tasmanijskom nacionalnom parku nalaze se i neke od prirodnih lepota kao tasmanijski luk, „kitova nozdrva" i „đavolova kuhinja".
Neodoljivi Fidži[You must be registered and logged in to see this image.]Arhipelag Fidži se nalazi na raskrsnici plovnih puteva južnog Pacifika. Sastoji se od više od 300 ostrva, od kojih većina predstavlja pravi raj za odmor, sunčanje, kupanje i razne sportove na vodi. U vreme otkrivanja Južnopacifičkih ostrva od 16. do 19. veka, mornari su ih nazivali „ljudožderskim", zbog njihovih neustrašivih ratnika i opasnih koralnih sprudova. Danas, u vreme džambodžetova, ostrva su postala središte lepog, tropskog, neodoljivog južnog Pacifika, o kome sanjaju mnogi putnici širom sveta.
INFO:Glavni grad: Kanbera
Najveći grad: Sidnej
Broj stanovnika: 21.200,000
Etnički sastav: belci (92 %), azijski narodi (7 %), Aboridžini (1 %)
Valuta: australijski dolar
Vremenska zona: UTC +8 do +11.5
Državno uređenje: parlamentarna demokratija i konstitutivna monarhija (monarh kraljica Elizabeta Druga)
Geografija: najmanji kontinent, ali šesta država po veličini u svetu
Lavlji grad
Grad čiji naziv u prevodu znači lavlji grad. Singapur je jedan od najmodernijih gradova jugoistočne Azije, sa izuzetnom prirodnom lukom, puno moderne arhitekture, starih hramova sa tipičnom kineskom atmosferom, mnogo raskošnog tropskog zelenila. Obilazak Singapura obuhvata Trg Padan sa značajnim zdanjima građenim u engleskom kolonijalnom stilu, kinesku četvrt, stari kineski hram, hindu hram Sri Marijaman, brdo Faberi...