https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Bijelo dugme

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:33


Bijelo dugme


Bijelo dugme zvanično počinje 1972. godine, kada nakon nekoliko neuspjelih muzičkih pokuaja njenog osnivača Gorana Bregovića grupa dobija sljedeću postavu: pjevač eljko Bebek, gitarista Goran Bregović, bubnjar Gordan Matrak, basista Zoran Redić i neto kasnije klavijaturista Vlada Pravdić. Grupa je u početku imala ime Jutro, ali poslije snimanja prvog singla, 1974, mijenjaju ime u Bijelo dugme. Na spomenutom singlu nale su se pjesme: Ove ću noći naći blues i Top. Bijelo dugme je u početku sviralo u manjim gradovima, posebno u Zenici i uskoro objavljuje i drugi singl sa pjesmama Glavni junak jedne knjige i Bila mama Kukunka, bio tata Taranta. Prvi veći nastup imali su na BOOM festivalu u Ljubljani 1974. godine, kad su predstavljeni kao nove nade. Treći singl sa pjesmama Da sam pekar i Selma objavili su avgusta 1974. i on predstavlja prelomni trenutak u njihovoj karijeri. Ove pjesme su ih izbacile u prvi plan. Septembra 1974. izdali su i prvi album "Kad bi' bio bijelo dugme", na kojem su se nali koncertni favoriti, pjesme Kad bi' bio bijelo dugme, Selma, Patim evo deset dana i Ne spavaj mala moja muzika dok svira. Ploča je zabiljeila odličnu prodaju, te se zaustavila na tirau od 141 000 primjeraka. Na manifestaciji Kongres rock majstora 1975. Bijelo dugme je snimilo čitavu jednu stranu duplog albuma, i to pjesmama Ima neka tajna veza, I kad sve prođe pjevat ću i tad, Znam za jedno tiho mjesto i Minijatura za moju majku. Uoči snimanja drugog albuma Dugme se povuklo na visinske pripreme, da bi pokazali da uspjeh debija nije bio slučajan. 1975. godine snimljen je album "ta bi dao da si na mom mjestu", na kojem su udarni hitovi bili Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac, Doao sam da ti kaem da odlazim, Ne gledaj me tako i ne ljubi me vie, Pourite konji moji. Iako je cijena albuma bila gotovo dva puta veća od uobičajene, tira je vrlo brzo dostigao cifru od 200 000. Nakon nekog vremena koje je grupa provela na svirkama i radnim akcijama, 1976. izdali su treći studijski album pod imenom "Eto! Ba hoću!", iako je prvobitno trebao da se zove "Hoću bar jednom da budem blesav". Na ploči se nala ambiciozna balada Sanjao sam noćas da te nemam, kao i Loe vino, Nita mudro, Izgledala je malo čudno u kaputu utom krojenom bez veze, folkorom inspirisane Slatko li je ljubit tajno i Dede, bona, sjeti se, de tako ti svega. Poto je u tom periodu popularnost počela da im opada, odlučili su se da odre besplatan koncert kod Hajdučke česme 28.8.1977. koji je trebao biti oprotajni koncert pred Bregovićev odlazak u vojsku. Po nekim procjenama, tog dana se okupilo između 70 000 i 100 000 ljudi. Nakon izlaska iz krize, snimljen je ivi album "Koncert kod Hajdučke čese", za koji su u stvari koriteni snimci sa nastupa u Sarajevu, dok su sa Hajdučke česme uzete samo reakcije publike. Period Bregovićevog vojnog roka, članovi grupe su iskoristili za druge aktivnosti. Bubnjar Ipe Ivandić osuđen je na tri godine zatvora zbog posjedovanja haia. Prije odlaska na izdravanje, učestvovao je na snimanju sljedećeg albuma "Bitanga i princeza", koja je proglaena njihovim prvim zrelim albumom, te je donio pjesme Ala je glupo zaboravit njen broj, Sve će to, mila moja, prekriti ruzmarin, snjegovi i a, Na zadnjem sjeditu moga auta, Bitanga i princeza, Kad zaboravi juli, Ipak poelim neko pismo. Krajem 1980. objavili su album "Doivjeti stotu", sa pjesmama Pristao sam biću sve to hoće, Pjesma mom mlađem bratu, Doivjeti stotu, Ha ha ha, Tramvaj kreće, Dobro Vam jutro, Petrović Petre. Februara 1983. grupa izdaje album "Uspavanka za Radmilu M.", koji je donio pjesme Ako moe zaboravi, U vrijeme otkazanih letova itd. Godinu dana kasnije, grupu zvanično naputa pjevač eljko Bebek, a na njegovo mjesto dolazi Mladen Vojičić Tifa, sa kojim je snimljen album jednostavnog imena "Bijelo dugme". On je donio nove pjesme Padaju zvijezde, Lae, Da te bogdo ne volim, Jer kad ostari. Pod pritiskom ličnih obaveza i teretom iznenadne slave Tifa je 1.10.1985. napustio Bijelo dugme. Na njegovo mjesto dolazi Alen Islamović, bivi pjevač Divljih jagoda. Sljedeći album "Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo" donio je i nove hitove Hajdemo u planine, Ruica si bila, sada vie nisi, Te noći kad umrem, kad odem, kad me ne bude, Noćas je k'o lubenica pun mjesec iznad Bosne. Krajem '88. izlazi album "Ćiribiribela", koji je donio hit Đurđevdan, i imao jo jednu provokaciju smjetenu u obradi hrvatske Lijepa naa kombinovane sa pjesmom Tamo daleko. Na albumu su se nali jo i hitovi Evo, zakleću se, Napile se ulice, Ako ima boga, ta ima novo i Ćiribiribela. Početkom 1989. grupa kreće na turneju koja je trebala trajati sve do 1. aprila. Međutim, poslije koncerta u Derventi 15. marta, Alen Islamović odlazi u Bihać bez obavjetenja odlazi da se liječi zbog bolova u bubregu. To je bio, ispostaviće se, posljednji koncert Bijelog dugmeta, te grupa prestaje sa radom.
Izvor Ex-Yu rock
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:35

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:36

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:39

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:41

Nazad na vrh Ići dole
vic vega
Ugledan clan
Ugledan clan
vic vega


Seks : Muški
Datum upisa : 01.06.2011
Raspoloženje : promjenjivo :D ;)

Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:42

..ubjedljivo najbolja stvar od dugmeta - klasik


Poslednji izmenio vic vega dana Pet Jul 08 2011, 11:43, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:43

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 11:44

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 12:02

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 12:04

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 12:05

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Jul 08 2011, 12:08



Meni najljepša pjesma
Nazad na vrh Ići dole
blue_angel
Ugledan clan
Ugledan clan
blue_angel


Seks : Ženski
Datum upisa : 03.07.2011
Raspoloženje : baš kako treba

Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimeSub Jul 09 2011, 02:55

Nazad na vrh Ići dole
Last Rebel
EKSELENCIJA
EKSELENCIJA
Last Rebel


Seks : Muški
Datum upisa : 18.12.2012
Lokacija : duboko u sebi
Raspoloženje : dajem i tražim

Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitimePet Dec 28 2012, 08:02

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Bijelo dugme Empty
PočaljiNaslov: Re: Bijelo dugme   Bijelo dugme I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Bijelo dugme
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: NAUKA-UMETNOST I KULTURA :: MUZIKA :: ROCK MUZIKA-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči