https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Уметност старог Рима, архитектура...

Ići dole 
AutorPoruka
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Уметност старог Рима, архитектура... Empty
PočaljiNaslov: Уметност старог Рима, архитектура...   Уметност старог Рима, архитектура... I_icon_minitimeSre Jan 19 2011, 06:25

Уметност старог Рима

Aрхитектура Уметности старог Рима предходила етрурска уметност која је у додиру са хеленистичком, дала основ уметности старог Рима. Иако је на етрурску уметност највећи утицај имала стара Грчка, постојала је разлика. У склуптуру се оноси динамика и покрет. Главни материјал је била теракота (печена земља) коју су усавршили. Етрурскезаг робне маске ће касније утицати на римски портрет, што је сличност са
египатском и микенском цивилизацијом. Били су одлични ливци
бронзе. То познавање вештине ливења је и највећа улога римске
цивилизације. Највећа улога римске уметности су очуванекопије грчке уметности којом су Римљани били фасцинирани. У риму нема дубоке везе између уметности и филозофије. Пошто је стари Рим био
заснован на војној и законодавној влсати то је и утицало на римску
уметност. Стари Римљани су користили врстубет она, који је сличн
данашњем, који је омогућио зидање вишеспратница. Поред стамбених
зграда бетон је коришћен за зидањеамфит еат ара који су коришћени
за забаву у којима су одржаване сурове гладијаторске борбе за разлику
од хеленистичких позоришта, што је још једна битна разлика између
ове две културе. Пример такве архитектуре јеКолосеум а пример
религиозне архитектуре је храм посвећен свим римским боговима
(индентична религији старих Грка осим назива)Пант енон. Поред
стамбених зграда као што су вишеспратнице и виле постојали су и
војни објекти у провинцијама који су комбинација војних гарнизона и
вила (како би удобније живели представници римске власти) такви остаци зграда постоје и на нашем тлу. Археолошка налазишта из римског периода код нас су: Сирмијум, Наисус, Ромулијана код Зајечара. Још један вид римске архитектуре су и тријумфални стубови и славолуци који величају римске владаре и освајачке подвиге. Трајанов стуб велича Трајанова освајања уДакији.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

Уметност старог Рима, архитектура... Empty
PočaljiNaslov: Re: Уметност старог Рима, архитектура...   Уметност старог Рима, архитектура... I_icon_minitimeSre Jan 19 2011, 06:36

Архитектура античког Рима израсла је из преисторијског развоја градње на Апенинском полуострву као и утицаја грчке архитектуре и оријенталних култура.
Што се тиче архитектуре у Римској уметности појављује се једно другачије схватање простора и конструкције, за разлику од схватања храмова као пластике, појављује се схватање које не затвара већ покрива простор- и статичност јесте једна нова карактеристика. Базиликарни облик јесте такође карактеристика за римску архитектуру (базилика).
Од 2. века п. н. е. у римској архитектури се употребљава бетон. У бетон се може умешати камен и лакше га је обликовати. Тако су изграђени многи објекти а елементи лука и купола које он омогућава су постали карактеристика римске архитектуре.
За разлику од грчке архитектуре значај римске архитектуре је у зидовима који су конструктивни елементи док се стубови налазе упуштени у зидове у виду пиластера и у куполи. Под снажним утицајам Грчке употребљавали су се и стилски ступови (дорски стил јонски стил и коринтски стил) но они су били само додани елементима зидних конструкција који су се градили као носећи елементи а зграде су огромних димензија по правилу се граде од опека у малтеру а на површини се употребљава камен који се доноси из Азије и Африке. Пошто су били заљубљени у сјај и раскош то се огледало у унутрашњем простору.
По конструктивној и уметничкој страни развој римске уметности се завршава тек у 6. веку. Утицај римске архитектуре на околне земље био је огроман.
Узимајући грчке елементе Римљани су стекли предуслове за монументалност, те сасвим нове појмове као што је лук и свод без којих не би постојала архитектура запада.
Развој архитектуре од самих почетака одражава специфично римски карактер и римски начин приватног и јавног живота, тако да су сви елементи позајмљени од Етрураца и Грка, убрзо добили несумњиво римско обиљежје. То се на први поглед види на разноврсним типовима римских храмова базиликалног, кружног или осмоугаоног облика, римских кућа и палата, самосталних (domus) или груписаних у блокове (insula), царских палата - величанствених по размерама, позориштима, амфитеатрима, хиподромима и јавним купатилима (Термама).
Римљани су схватили етрурски полукружни лук и користили све његове способности (до 16 m.). Ређањем лукова у истом смеру добива се обличасти свод (до 20 m). Укрштање двају обличастих сводова под углом од 90º ствара се крстати свод (30x30 m.). Ротацијом полукружног лука за 360º ствара се купола (најпознатија је Хадријанова купола Пантеона, 43,60 m.). Све ове римске конструкције изведене су захваљујући једном од највећих достигнућа римске цивилизације, а то је цемент (cementum, oko 4.vek pne.).


Пресек Пантеона у Риму из 125. г.
Архитектонска дела која су почивала управо на конструкцији лука били су римски аквадукти. Један од најлепших примера је “Pont du Gard” (Француска), 19. п. н. е. са дужином од 269 m. Његове јасне и чисте линије које премошћују широку долину не говоре само о градитељској способности Римљана, него и трајном осјећају за ред који је био вечна инспирација. Тако се природан ток воде симулира уситњеним ритмизирањем најмањих лукова на трећем хоризонталном појасу аквадукта.
Реконструкција Константинове (првотно Максенцијеве) базилике, у Риму, била је око 310. – 320. године. То је једна од првих тробродних грађевина чији је главни, тј. средишњи, брод био виши од остала два, чиме се добио додатни простор за прозоре. Овакав тип базилике је био сигурно пун светлости и од тада овакав тип осветљења називамо –базиликално осветљење. Овакву конструкцију ћемо наћи у многим каснијим грађевинама, од цркви до жељезничких станица.
Римљани трг окружују грађевинама које су рађене искључиво због потребе за великим наткривеним простором – Базилике, то су једноставно покривене хале чији кров држе два реда ступова. Ту су се скупљали сви који су имали посла на форуму у време врућина и киша. Базилика је правоугаоног облика, а касније су у њој радили судови, тржнице, састанци и др. Основу ове лонгитудиналне грађевине ће преузети хришћанство за облик своје сакралне базилике, која мора бити издужена и подељена на 3 брода.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Пресек Пантеона у Риму из 125. г.
тамбене зграде су биле самосталне куће (domus), стамбена зграда вишеспратница (cenacule) или стамбени блокови (insulae =острва) које су обично имале 4 спрата, а неретко и до десет спратова.
„Домуси“ у Риму су биле раскошне, али и функционалне стамбене куће. Обично су се састојале од бројних квадратних просторија разних намена које су биле оријентисане према средишњем отвореном дворишту са базеном, етрурског порекла – атрију. Таквим се распоредом римска кућа изолирала од улице и околних кућа, али су простор, светлост и зеленило присутни у самом њеном средишту. Таква је и Вила Мистерија с краја 2. века п. н. е. из Помпеја. У царске палате чак уводе и подно грејање (hipocastum), као у Веспазијановој вили.


Реконструкцијски цртеж Каракалиних терми у Риму.
Терме су била велика заједничка купатила с углавном сличним основним распоредом просторија. Састојале су се од купаоница са топлом водом, купаоница са хладном водом, просторија за масажу, просторија са топлим ваздухом, парне купаоница, вестибила, простора за разговор, собе за вежбу, па чак и читаонице. Уз терме су били вртови, терасе, библиотеке, па су терме заправо представљале један од центара друштвеног живота. Комплекси основа римских терми су уједно најкомпликованији и најуспјешнији примери римског напретка. Изненађује чињеница да су од свих монументалних римских грађевина, управо терме биле највећи самостални објекти. Највеће римске терме су Каракалине терме, грађене од 212. до 223. Били су то огромни простори надсвођени сводовима у распонима од 25 m, богато украшени мозаицима, штукатурама, и посебно новим разиграним архитектонским елементима који се могу видети из сложене основе.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Реконструкцијски цртеж Каракалиних терми у Риму.



Што се тиче позоришта (teatar), Римљани граде затворени комплекс по узору на грчко позориште, али с разликом што skena прелази у први план, а у orkestri седе римски достојанственици. Римска позоришта се увелико разликују од грчких, пре свега у томе што су Грци искориштавали природну падину брега за прављење места за седење, док су Римљани градили седалишта као посебну грађевину коју су настављали и иза скене (scene) затварали динамизираним зидним платном. Но, амфитеатар је чисто римска творевина која једноставно спаја два позоришта у елиптичан објекат за забаву (Колосеум – 50 000 места за седење).
[You must be registered and logged in to see this image.]
Константинов славолук у Риму из 312. г. је највећи римски славолук: 21 x 25.7 x 7,4 m.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
 
Уметност старог Рима, архитектура...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Нокти или уметност?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: NAUKA-UMETNOST I KULTURA :: LIKOVNE I PRIMENJENE UMETNOSTI :: ARHITEKTURA-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči