https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 SOBNO CVECE

Ići dole 
2 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:08

BOŽIĆNI KAKTUS -Božičnjak
(SCHLUMBERGERA TRUNCATA)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Božićni kaktus svima nam je dobro poznata biljka zbog svojih zanimljivih cvjetova koji ga krase u vrijeme Božića.

Pradomovina ove vrste su tropske prašume Brazila. Svima nam je dobro poznata zbog svojih ružičastih cvjetova koji je krase u vrijeme Božića. Pripada biljkama kratkoga dana. Ima plosnatu nazubljenu stabljiku na čijem se vrhu zimi razviju cvjetovi egzotičnog izgleda, dugi i do 7,5 cm. Cvijet ima dva reda uvijenih latica, a prašničke niti i tučak izbačeni su prema van. Boja cvijeta varira od boje trešnje, preko ružičasto-ljubičaste do ružičaste. Kako bi razvio cvjetove u vrijeme božićnih blagdana, zahtijeva posebnu njegu. Kad ocvate, počinje period mirovanja. Stavite ga u prostoriju gdje temperatura iznosi oko 10-15°C, u tom periodu potrebno ga je neznatno zalijevati, toliko da se članci ne osuše. U proljeće, kada započne bujanje vegetacije, počnite ga zalijevati i prihranjivati. Možete koristiti uobičajeno gnojivo za sobno bilje ili ono namijenjeno kaktusima. Tako ga njegujte do početka rujna, jer tada započinje druga faza mirovanja u kojoj biljka razvija cvjetne pupove. Postupno smanjite zalijevanje, a prihranjivanje u potpunosti izostavite. Kada nakon nekoliko tjedana kaktus razvije cvjetne pupoljke, premjestite ga na toplo i svijetlo mjesto. Zalijevajte ga, ne preobilno i prihranjujte jednom do dva puta mjesečno. Božićni kaktus traži stalno mjesto, za vrijeme cvatnje, a ako ga se premješta, postoji mogućnost odbacivanja cvjetnih pupova. Nemojte ga zalijevati preobilno u vrijeme mirovanja jer može istrunuti, po mogućnosti ga polijevajte mekom vodom. Voli pjeskovito humusno tlo kisele reakcije (pH 5-6), manje biljke presadite svake godine, a veće svake dvije do tri godine. Najbolje vrijeme za presađivanje je nakon cvatnje. Razmnožiti ga možete tako da otrgnete nekoliko članaka i stavite ih u smjesu treseta i pjeska, a kada puste korijen, presadite ih u lonce.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Marija Čulinović
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:11

SLONOVA NOGA - BEAUCARNEA
[You must be registered and logged in to see this image.]
Biljka izuzetno atraktivnog izgleda. Traži dosta svjetla i malo vlage, pa ju je lako uzgajati pored prozora.

OPIS: Slonova noga je sukulentna biljka, pripada raslinju agava, a s obzirom na svoj neobičan izgled pridobila je naklonost mnogih. Slonova noga u sobnoj veličini ima debelu stabljiku, sivo-smeđe boje, a pri vrhu joj izrastaju tamnozeleni listovi. U svojoj domovini (Teksas/Meksiko) dostiže visinu od nekoliko metara i izložena je žarkom suncu, visokim temperaturama i dugim sušnim razdobljima. Njezina građa prilagođena je tim uvjetima. U debeloj stabljici nalazi se dovoljno vode za preživljavanje tijekom sušnih razdoblja, a isparavanje je minimalno. Stabljika je zadebljana na donjem dijelu, a gornji dio je tanji, pa tako biljka podsjeća na bocu. Budući da biljka može sačuvati relativno veliku količinu vode i da njezini listovi zbog svoga radijalnog rasporeda nalikuju listovima palme, nazivaju je također i vodena palma. No u pravom smislu riječi srodnosti s palmama nema.

ZALIJEVANJE: Slonova noga ne zahtijeva puno više vode od kaktusa. Supstrat bi trebalo održavati sasvim malo vlažnim, (bolje da bude suh nego mokar) ili bi ga najbolje bilo jednom dobro namočiti i pustiti da skoro isuši (samo ljeti).

SVJETLO: Slonova noga zahtijeva mjesto na koje dopire dosta sunca. Novo kupljene biljke iz staklenika ili primjerci koji su prezimili na relativno tamnome mjestu moraju se postepeno privikavati na sunce.

TEMPERATURA: Slonovoj nozi ljeti pogoduju vrlo visoke temperature. Mlade biljke mogu prezimiti u sobi, ali po mogućnosti na svjetlome mjestu. No bolje je kada prezimi na temperaturama između 5 i 10°C, pri čemu ne iziskuje veliki intenzitet svjetla kao pri prezimljavanju na toplome mjestu.

PRIHRANJIVANJE: Za vrijeme razdoblja rasta potrebno je biljku jedanput na tjedan ili manje prihraniti gnojivom za sobne biljke.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:13

SOBNA CIKLAMA (CYCLAMEN PERSICUM)
Lela Zadražil
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ciklama je vrlo omiljena biljka u božićno i novogodišnje doba. Postoje kultivirani oblici ciklama koji, posađeni u lončić, dostojno zamjenjuju svoje šumske srodnike. A živjet će dulje, mnogo dulje! Možete ih, lijepo rascvjetane, staviti u ukrasnu keramičku posudu, ukrasiti svoj dom ne oduzimajući im živo, i stvoriti privid proljeća. Uživajte u malim cvjetnim iluzijama!

Cyclamen persicum, sobna ciklama, klobučar
Porodica: Primulaceae, jaglaci
Podrijetlo: sredozemno područje, Mala Azija, otoci Rodos i Cipar.

Sobna ciklama je najljepša i najomiljenija biljka lončanica koja cvate zimi. Duge zimske dane uveseljava pogled na raskošni spektar boja cvjetova: od bijele, svijetlo do tamnoružičaste, narančaste ili crvene boje. U cvjećarstvu se uzgajaju različiti varijeteti i odlike koji se međusobno razlikuju posebno po veličini, obliku i boji cvjetova. Izvorne vrste imaju male, nježne, ružičaste cvjetove ugodnog mirisa.



O BILJCI

Ciklama je višegodišnja biljka s podzemnom stabljikom u obliku gomolja. U prirodi raste na sjenovitim i svježim staništima. Prilikom kupovanja uzgojene biljke, treba obratiti pažnju da je lišće čvrsto i zdravo, da ima mnogo cvjetova i pupoljaka te da gomolj koji malo viri iz zemlje nema znakova truljenja. Cvate od jeseni do proljeća. No, često se događa da u sobnim uvjetima (grijana soba i suhi zrak) naša ljepotica naočigled propada. U čemu smo pogriješili? Tajna uspjeha je u prilagođavanju biljke na uvjete u našem domu koji bi trebali biti što sličniji prirodnim.

O UZGOJU

Temperatura: Cvatnja traje nekoliko mjeseci ako se biljka drži u negrijanoj prostoriji s temperaturom od oko 15°C ili između prozorskih krila. Ako je biljka u grijanoj prostoriji, treba biti što dalje od izvora topline i što bliže prozoru.

Svjetlost: Ciklami pogoduje svjetlo, ali ne i jako sunce. Najbolje ju je držati na istočnoj ili sjevernoj strani.

Zalijevanje: Zemlja mora biti vlažna, ali lonac s biljkom ne smije stajati u vodi. Zalijevati treba odozdo ili oprezno uz vanjski rub da se ne vlaži gomolj, najbolje mekom vodom (kišnicom). Dok biljka raste i cvate, zalijevati dva puta tjedno. U toploj sobi naročito obilno zalijevati. Dok miruje na hladnom mjestu, dovoljno je jedan puta tjedno. Kada se počnu pojavljivati novi listovi, treba opet češće zalijevati i držati na hladnom i zračnom mjestu.

Prihranjivanje: U doba rasta i cvatnje, vodi dodati tekuće mineralno gnojivo svakih 14 dana.

Vlažnost zraka: U kući ciklama mora biti u vlažnom zraku, ali se ne smije prskati. Dovoljno je lonac s biljkom staviti u podložak s vodom na kamenčiće. Dno lonca ne smije biti u vodi.

Čišćenje: Prašne listove isprašiti mekim, suhim kistom. Ne služiti se vodom ili sjajilom za lišće. Uvenule cvjetove i lisne peteljke ne treba rezati, već ih samo lagano zaokrenuti i otkinuti.

Održavanje: Kada ciklama ocvate, slijedi period mirovanja. Iako biljka više nije lijepa, ne treba je baciti. Pravi ljubitelji pokušati će pravilnom njegom održati svoju ciklamu i ponovo uživati u njezinu cvijetu. Nakon cvatnje lonac s gomoljem i preostalim lišćem držati u neloženoj prostoriji i oprezno zalijevati, ali ne prihranjivati. Sredinom svibnja dobro je biljku staviti na balkon ili u sjenovito mjesto na otvorenom prostoru. Ondje će tijekom ljeta stvoriti nove listove. U kolovozu se može gomolj presaditi u novu zemlju. Povremeno treba nadohranjivati i prskati za vrijeme toplog vremena. Prije mraza ciklamu staviti u neloženu prostoriju na svjetlo mjesto. Nastaviti prihranjivati. Pojava cvijeta znak je da je pravilno održavana.

Razmnožavanje: Iz sjemena ili dijeljenjem gomolja starijih biljaka. Sjeme se posadi u zemlju u klijalištu, najbolje u veljači. Ostaviti na toplom mjestu pri temperaturi od 18-20°C.

Presađivanje: Presađuju se mlade ciklame uzgojene iz sjemena ili prepolovljeni gomolji starijih biljaka. Starije biljke se presađuju kada njihovo korijenje počne izlaziti iz lonca, listovi i cvjetovi uvenu, a novi se listovi upravo počinju pojavljivati. Nije potrebno mlade sadnice ili gomolje stavljati u velike lonce jer ciklama bolje cvate u malim. Za mlade biljke treba uzeti jedan broj veći lonac, a za stare lonac iste veličine. Držati ih na hladnom pri temperaturi od 13-16°C.

Životni vijek: U dobrim uvjetima traje nekoliko godina. Ciklama tada cvate obilnije, ali cvjetovi i listovi postaju manji.

BILJKA PROPADA. U ČEMU JE NEVOLJA?

Novi su listovi mali, a biljka ne cvjeta: ciklamu je potrebno prihraniti.

Listovi se smežuraju i postaju mlitavi: u prostoriji je previsoka temperatura i suhi je zrak. Ciklamu treba premjestiti na hladnije mjesto.

Listovi žute i padaju u stranu: u prostoriji je suviše toplo i tamno. Biljku premjestiti na svjetlije, hladnije i zračnije mjesto. Dim cigarete i plin također mogu uzrokovati žućenje listova.

Listovi su sprženi: ciklama je izložena jakom sunčevom svjetlu. Prilikom zalijevanja voda je dospjela na listove. Biljku maknuti s izravnog sunčevog svjetla. Paziti prilikom zalijevanja; zalijevati odozdo.

Listovi su izobličeni i ljepljivi zbog zelenih insekata: nametnici su zeleni ušenjaci. Prskati insekticidom.

Jeste li znali?

Prema narodnom vjerovanju cvijeće ima fantastične moći. Svaka vrsta cvijeta šalje svoje osebujne poruke. Ciklama je cvijet iskrenosti. Ona “poravnava račune” i izglađuje nesporazume. Posebno je pogodna za raščišćavanje odnosa između svekrve i snahe. Ne vjerujete? Provjerite!
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:19

FICUS BENJAMINA
Gordana Horvatović
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ficus benjamina je tropska biljka koja se već odavno udomaćila u našim domovima.

Fikus je tropska biljka porijeklom iz Malezije koja se već sasvim udomaćila u našim domovima i radnim prostorijama. Spada u porodicu Moracaea. Svojim rastom podsjeća na malo drvce prekriveno ovalnim, sjajnim tamnozelenim listovima.Namjeravate li je udomiti, pronađite joj mjesto s dosta dnevne svjetlosti, pritom izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost, bilo da je preko ljeta smještena na balkonu ili na prozoru vaše sobe, jer listovi mogu dobiti opekotine. Kada ste za svoju biljku pronašli odgovarajuće mjesto, nemojte je premještati na neko drugo jer je veoma osjetljiva na bilo kakve promjene uvjeta u kojima prebiva, pa tako i na količinu svjetlosti. Poželjno je da pri svakom zalijevanju okrenete lonac za 45° kako bi jednolično rasla, na taj način fikus neće svoje grane pružati samo na jednu stranu, tj. prema izvoru svjetlosti. Svaka promjena uvjeta u kojima uzgajamo biljku uzrokuje žućenje i otpadanje listova. To se može dogoditi i kod presađivanja biljke u veći lonac. Zato presađujte biljku tek kad korijenje proviri na površinu zemlje, pritom se trudite što manje dirati korijenje. Ako su biljka i lonac u kojemu ona raste jako veliki i nespretni za presađivanje, uklonite samo gornji sloj zemlje iz lonca i zamijenite svježom. Zalijevajte samo kada je površina zemlje na dodir suha. Lonac na dnu mora imati dobru drenažu kako bi se višak vode mogao ocijediti, što će spriječiti moguće truljenje korijena. Preko zime je potrebno podići vlažnost zraka. To ćemo najlakše postići stavljanjem lonca na sloj kamenčića u većem podlošku u koji prethodno ulijemo dovoljno vode, koja će pak svojim isparavanjem osigurati dovoljno vlage u zraku oko biljke. Pritom lonac s biljkom svojim dnom ne smije doticati vodu u podlošku kako korijenje ne bi trunulo. Listove možete očistiti prskanjem mlakom, mekom vodom ili koristiti mekanu krpicu ili spužvicu za uklanjanje prašine. Sprej koji listovima daje sjaj može zatvoriti puči na listovima pomoću kojih biljka diše pa ga je bolje ne koristiti. Čisti listovi već su sami po sebi lijepi i sjajni. Fikus prihranjujte svaka dva tjedna tekućim gnojivom za lisnate biljke, od proljeća do kasnog ljeta. Povremeno je poželjno u vodu za zalijevanje dodati preparat sa željezom kako bi listovi zadržali svoju lijepu, živu zelenu boju. U proljeće će vaš fikus potjerati mnogo novih mladica i listova, ali neće svi opstati. Odrežite sve grančice koje su se osušile i uklonite sve požutjele listove kako bi biljka mogla bolje koristiti svoju energiju za razvoj zdravih grančica. Pritom pazite da ne dodirujete bijelu tekućinu koja će se pojaviti na rezovima jer kod nekih ljudi može izazvati svrabež, stoga nakon orezivanja dobro operite ruke. Ako vam je fikus postao previsok, odrežite mu vrh, što će potaknuti niže grane da se počnu jače razvijati, tako ćete dobiti biljku grmastog oblika.

BOLESTI
Ficus benjamina otporan je na bolesti i štetočine, ali ne i na štitaste uši. Ako s donje strane listova ili na grančicama zapazite plosnate ovalne izbočine tamnozelene, smeđe ili bijelo-sivkaste boje, pokušajte ih maknuti noktom. Ako ih na taj način možete skinuti, budite sigurni da su se naselile štitaste uši. Uz to, na biljci se može naći i ljepljiva tekućina koju izlučuju ti insekti. Ako fikus nije jako napadnut, insekte možete očistiti rukom pa je nakon toga dovoljno da je poprskate mješavinom od 3 dijela vode i jednog dijela špirita u koju dodate 2-3 kapi običnog deterdženta za suđe. Tom otopinom dobro poprskajte cijelu biljku, uključujući i donju površinu listova. Prskanje ponovite nakon 7-10 dana, prema potrebi i kasnije. Isto tako, u biljnoj apoteci možete pribaviti neki prikladan insekticid.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:22

BRŠLJAN (HEDERA HELIX L.)
Marija Čulinović
[You must be registered and logged in to see this image.]
Bršljan (Hedera helix L.) pripada porodici Araliaceae. Ova penjačica odlikuje se kožastim zimzelenim listovima koji na jednoj biljci mogu doći u više različitih oblika. Listovi mogu biti zeleni ili prošarani kremastobijelim ili srebrenastim šarama. Spiralno su raspoređeni po stabljici koja se pomoću zračnog korijenja i vriježa penje i prihvaća za podlogu. Cvate bijelozelenim polukuglastim cvatom. Plod su tamnoplave bobice.

BRŠLJAN – otrov i lijek
Lišće bršljana sadrži ljekovite saponine, ali i glikozid hederin kojem se pripisuje otrovan učinak. Najotrovniji dio biljke su plodovi. Ako imate malu djecu, pripazite gdje ga sadite.
[You must be registered and logged in to see this image.]
POVIJESNI ZNAČAJ
Bršljan je biljka koja se spominje u dalekoj prošlosti. Još su ga stari Egipćani pripisivali bogu Ozirisu, koji je slikan sa štapom od bršljana, a i štap grčkog boga vina Dioniza bio je isprepleten bršljanom. Pa čak je i Aleksandar Veliki bio okrunjen njime dok se vraćao iz pohoda na Indiju. Starim Rimljanima bio je simbol intelektualnoga postignuća. U srednjem vijeku koristili su ga kao “detektor” za vještice; vjerovalo se da križ načinjen od bršljana može natjerati vještice da se odaju.
[You must be registered and logged in to see this image.]
UKRASNA VRIJEDNOST BRŠLJANA
Koristio se pri uređenju rimskog vrta, no posebnu popularnost imao je u Viktorijansko doba, kada se proširio diljem svijeta. Ova vrsta izuzetno je dobra kao pokrivačica tla, ali i za kamenjare suhozide i žardinjere. Osim za uzgoj na otvorenom, postoji i velik broj kultivara koji se uzgajaju kao kućne biljke.

ZAHTJEVI ZA STANIŠTEM
Bršljan na otvorenom može podnijeti različite uvjete, ali preferira polusjenu i sjenu, voli umjerenu vlagu, a nema ni posebnih zahtjeva za tlom. Sobne biljke nešto su zahtjevnije. Zimi ne podnose temperaturu nižu od 3°C, vole dosta svjetla, ali ne i izravno sunce. Ljeti je poželjno da ih iznesete van, na neko sjenovito mjesto. Supstrat se ne smije isušiti do kraja, neka uvijek bude vlažan ali ne premokar, na bazi ilovače ili treseta. Presađivati trebate tek kada korijen proraste čitavu lončanicu, otprilike svake 2-3 godine. Biljka je koja podnosi jaki rez, pa ako grane ogole, porežite ga kako bi izbile mladice prekrivene lišćem, isto možete učiniti i kada postane prevelik za vaš prostor.

RAZMNOŽAVANJE
Bršljan je biljka koja se lako razmnožava. U tu svrhu možete iskoristiti grančice koje su ostale nakon orezivanja, dužina treba biti od 10-15 cm. Stavite ih u supstrat ili čašu s vodom kako bi se zakorijenile. Kada se razvije korijen, presadite ih u lonac.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:25

ZMAJEVAC (DRACENA)
Marija Čulinović
[You must be registered and logged in to see this image.]
Zmajevci (Dracena sp.) biljni je rod niskog drveća i grmlja iz porodice Liliaceae. Obuhvaća 40-ak vrsta iz tropske i suptropske Afrike, Azije i Amerike. Zbog dekorativnih je listova i nevelikih zahtjeva jedna od čestih lončanica u nas. Prema legendi ovo je drvo izniklo na mjestu gdje se prolila zmajeva krv. U pradavno vrijeme, zbog uvjerenja da imaju čudotvorne moći, sukobili su se zmaj i slon. Zmaj je izgubio bitku i život, a na mjestu gdje se prolila njegova krv, izniklo je drvo kojemu su čak i stari Egipćani pridavali posebno značenje koristeći ga u procesu balzamiranja. Crvena smola koja ističe iz debla smatra se zmajevom krvlju. Kao kućne biljke možemo naći nekoliko vrsta iz ovog roda:

Dracena marginata – obrubljeni zmajevac
Poznat nam je zbog svojih uskih, 30-40 cm dugih listova, obrubljenih grimiznocrvenim rubom. Deblo mu je tanko, često nerazgranato. Zbog sporijeg rasta pogodan je za držanje u stanu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dracena marginata (Magenta)
Dracena deremensis – prugasti zmajevac
Krase ga vrpčasti listovi dugi i do 45 cm, a zeleni listovi su prošarani svjetlije zelenim, žutim ili bijelim prugama.

Dracena fragrans – kukuruzni zmajevac
Sličan je prugastom zmajevcu zbog oblika listova. Međutim, listovi su mu nešto duži, širi i manje zašiljeni. Listovi su također prošarani tamno žućkastim do zlatnim prugama.

Dracena draco – pravi zmajevac
Iako ne toliko česta u domovima, najpoznatija je vrsta iz ovog roda. U naše krajeve donesena s Karipskog otočja, gdje se još uvijek mogu naći vrlo stari primjerci ovog stabla. Karakteriziraju je mačasti listovi plavozelene boje, dugi preko 40 cm. Ako im se osigura dovoljno svjetla, na rubovima se javlja crveni obrub.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dracena fragrans (Golden Coast)
Dracena sanderiana – Lucky Bamboo
Ova biljka u posljednje vrijeme veoma je popularna u nas. Iako spada u dracene, u većini slučajeva ovu će vam biljku prodati kao bambus. Simbolizira sreću i uspjeh, a izuzetno je jednostavna za uzgoj. Sve što treba jest da joj redovito promijenite vodu svakih desetak dana. Ne treba puno svjetlosti pa je možete staviti u prostorije koje su slabije osvijetljene, jedino što ne podnosi izravno sunce.

Uvjeti uzgoja
Pošto je stanovnik toplih krajeva, zimi zahtijeva minimalno 13°C. Voli svijetli položaj, ali ni slaba sjena nije mu nepodnošljiva. Međutim, nikako ga nemojte stavljati na direktno sunčevo svjetlo jer će mu stradati listovi. Od proljeća ga treba umjereno zalijevati, a zimi oskudno. Obavezno mu treba prskati lišće, a širokolisnim vrstama lišće treba češće prebrisati vlažnom krpom. Kako biljka raste, treba ju presađivati, ali tek kad korijenje ispuni lončanicu. Kod ovih biljaka često se zamjećuje žućenje lišća. Razlog tome može biti suvišak vlage, manjak vlage ili jednostavno starost listova. Ako naglo otpadne veliki broj listova, najvjerojatnije se radi o nedostatku vode, ali ako list polako žuti od vrha prema stapci, vode ima u suvišku. Stoga pripazite na zalijevanje!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dracena sanderiana (Lucky bamboo)
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:34

Afrička ljubica - Saintpaulia
[You must be registered and logged in to see this image.]
Mada je zovemo ljubica, ona nema nikakve veze s onom vjesnicom proljeća koja tako zamamno miriši. Uopće nema miris. Ime je dobila zbog izvorne tamnoljubičaste boje. Danas je možemo kupiti tokom cijele godine. Ima je u puno boja: ružičastoj, bijeloj, crvenkastih tonova, boji jorgovana pa čak i šarenih, a postoje i dupli varijeteti. Bijela ljubica će tokom nekog vremena na rubovima latica početi mijenjati boju u izvornu tamnoljubičastu. Veoma je popularna i nije teška za uzgoj. Uz malo pažnje cvasti će tokom cijele godine. Obavezno odstranjujte ocvale cvijetove, jer time ćete je potaknuti da cvate što dulje. Treba je staviti na svijetlo mjesto no ne na direktno sunce, jer će inače po lišću dobiti ružne mrlje. Pazite da nije na propuhu. Ne voli baš prostore gdje se koristi plin.

Voli vlagu pa je zalijevajte dva puta tjedno no ne dopustite da voda ostane u podlošku. Izlijte višak vode i pomognite tako da u podložak stavite kamenčiće kako ne bi bila stalno u vodi. Više voli zalijevanje u podložak i svakako pripazite da joj ne močite listove.

Lako se razmnožava pomoću lista s peteljkom. U proljeće peteljku lista stavite u vodu ili zemlju. Otprilike za 8 mjeseci ljubica će procvasti. Poželjno ju je posaditi u pliću posudu, jer nema dubok korijen, a i voli biti sputana. Presadite je svaku drugu godinu ili kad vidite da joj listovi počinju biti sve manji. Ako imate biljku koja duže vrijeme nije cvala, pokušajte je potaknuti tako da smanjite zalijevanje tek na jednom tjedno. To bi trebalo izazvati razvoj mnogo cvjetnih pupova.

Mnogi smatraju da ljubica ne uspjeva na položaju gdje su jake podzemne vode. Ne znam da li je to istina, ali zaista nekima uspjevaju sve vrste cvijeća, osim ljubice...
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:36

Azaleja
[You must be registered and logged in to see this image.]
Lijep grmić, kožnatih listova s mnogo crvenkastih cvijetova i pupoljaka šepuri se na prozorskoj dasci. To je azaleja. Biljka koja cvijeta kroz cijelu zimu pa sve do sredine proljeća i djeluje ponosno kao da se pravi važna . Pa ima i zašto, jer doista je lijepa kad je u uvjetima koji joj odgovaraju. To znači da treba biti na svijetlom mjestu, ali ne na izravnom suncu, zatim ne smije joj biti baš pretoplo. Više voli hladnije prostore, a ako je smjestite u prostor gdje je vruće i ako je još i suh zrak iz prkosa će odbaciti sve lišće i pupove. Veoma je tvrdoglava i zahtjevna tako da sumnjam kako ćete je uspijeti nagovoriti da stanuje u prostoru sa centralnim grijanjem. Nasuprot tome voli vlagu i svakodnevno prskanje lišća. Bila bi presretna kad bi to bila kišnica, voda bez vapnenca kako joj se ne bi oštetile nježne dlačice na lišću. Zaljevati je treba bar dva puta tjedno, a bilo bi najbolje da popipate zemlju kako bi bili sigurni da je dovoljno vlažna. Dobro je stavite kamenčiće u podložak kako bi na taj način osigurali dovoljno vlage. U vrijeme cvatnje svaka dva tjedna prihranite je tekućim gnojivom za cvjetnice. Redovito joj skidajte uvele cvijetove da što više produžite vrijeme cvatnje. U kasno proljeće kad u potpunosti prestane cvasti azaleja će se zaželjeti malo promjene. Potrebno ju je iznjeti iz kuće, jer teško da će u ljeti biti baš zadovoljna u zatvorenom prostoru. Najvjerojatnije će odbaciti svo lišće i teško da će se oporaviti. Ona bi bila najsretnija kada biste je zajedno s vazom ukopali u zemlju negdje u sjenovitom dijelu vrta, gdje nema jakog podnevnog sunca. Ako nemate vrt, barem je stavite na balkon. Ako je ljeto toplo, bez kiše, bit će je potrebno obavezno zalijevati svaki drugi dan. Negdje u rujnu zaželjet će se vratiti u sigurnost doma.Tada je iskopajte iz zemlje, presadite u novu zemlju, a ako je potrebno presadite je i u jedan broj veću vazu (samo ako joj korjenčići vire iz vaze, jer ona polako raste i ne voli preveliku vazu). Odstranite uvele listove i odrežite grančice koje strše. Odrežite ih ukoso odmah do cvjetnog pupa ili izdanka. Kad završite sa potpunim kozmetičkim tretmanom svoje drage azaleje ponovo je postavite na počasno mjesto na jednom od prozora. Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:38

Fikus (Lat. Ficus elastica)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Rod fikus ima puno vrsta, a vjerojatno najpoznatija biljka iz tog roda je smokva. No i kućni fikus veoma je poznat i nalazi se u mnogim prostorima. Najčešće srećemo vrstu "elastica" , a od njenih varieteta "robusta" (to je onaj koji ima posve zelene kožaste listove) i "trikolor" sa šarenim listovima. Zanimliva je i vrsta "lyrata" čiji listovi su zeleni sa izražajnim žutim lisnim žilama i podsjećaju na violinu. Fikus prilično brzo raste tako da mu se mora osigurati dovoljno prostora. Zanimljivo je vidjeti kako mlade listove izbacuje iz crvenkastog "škartoca". Najbolji uvjeti za uzgoj su: puno svjetla i umjerena toplina. Ako će biti na mjestu s malo svjetla sporije će rasti.

Zaljevajte ga zimi tek jednom tjedno, a ljeti dva puta kroz tjedan. Nemojte dozvoliti da mu voda ostane u podlošku, nakon petnaestak minuta izlijte višak vode. Pogotovo dok je još biljka mlada, mogao bi propasti jako brzo.
Prihranite ga u ljetnom periodu dva puta mjesečno.

Presađujte dok su biljke mlađe, a kasnije kad su u velikim loncima, nježno skinite gornji sloj zemlje i stavite novi.

Poželjno je uz biljku zataknuti štap uz koji ćete ga zavezati kako bi imao potporanj dok je stabljika još mlada.

Obrezujte vrhove ako mu želite ograničiti rast. Vršne reznice možete koristiti za razmnožavanje. Jednostavno ih stavite u zemlju i pustite da potjeraju korijenčiće ili pak u vodu , a kasnije u zemlju. Može se još razmnožiti i reznicama lisnog pupa, a to su djelovi stabiljke dugački oko desetak centimetara na kojima je jedan list. Tu pripazite da stabiljku pravilno zabodete u zemlju. Onaj dio koji je bliži zemlji ide u zemlju.

Tokom starenja, doljnji listovi najčešće otpadaju. Ako se to desi mladoj biljci znači da je previše zalijevate. Ako uz to što listovi otpadaju imaju i smeđe fleke, znači da je prehladno.
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:40

Sobna palma ( lat. Kentia forsteriana )
[You must be registered and logged in to see this image.]
Biljka lijepog i otmjenog izgleda koja bez problema može živjeti u sjeni. Dobro podnosi različite uvjete, ali traži puno mjesta i smeta joj propuh pa na to treba pripaziti prilikom smještaja. Preporuča se položaj u kutu prostorije. Tokom zime malo je zalijevajte, tek svakih desetak dana jer zbog prevelike količine vode zna se desiti da naglo zgnjili i tada nažalost nema pomoći. Tokom ljeta zalijte je dva puta tjedno. Povremeno, od prilike jednom mjesečno prihranite je vodom kojoj ste dodali tekuće gnojivo za sobno bilje. Kroz godinu joj izrastu svega 2-3 lista tako da ćete je trebati presađivati svake druge godine, a možda i rjeđe.
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
[You must be registered and logged in to see this image.]
Palme su priznate kao najlepše i najdekorativnije sobne biljke. One su rasprostranjene u celoj subtropskoj i tropskoj oblasti. Ima ih preko hiljadu vrsta i raznih oblika, manjih i većih, ali nisu sve pogodne za gajenje i negu u stanu. Krasi ih njihovo raznovrsno, široko, lepezasto i perasto lišće, koje može biti svetle ili tamno - zelene, žućkaste ili sivkaste boje. Njihovo gajenje nije tako prosto i jednostavno. Odrasle jedinke narastu u kući 3 - 4 m vrlo sporo, možda dva lista godišnje, u stakleniku malo brže.
Podnose tamna i senovita mesta, iako brže raste na svetlu. Palma Kencija podnosi zimi nisku temperaturu do 10°C, iako joj više odgovara 16°C. Najviša letnja temperatura može biti 24°C. Zimi ih držati samo vlažnim, zalivajući svakih 10 - 14 dana. Leti zalivajte barem dva puta nedeljno. Leti dodajte vodi tečno hranjivo svakih 14 dana. Leti im godi prskanje raspršivačem za finu maglu dvaput, a zimi jedanput nedeljno. Podnose različite uslove vazduha koje stvara čovek ali ne godi im dugi boravak u prostoriji bez prozračivanja. Ne trpe promaju. Presađivanje: dok je mlada jedanput godišnje u proleće. Odraslim biljkama u velikim posudama u proleće samo zemenjujte površinski sloj zemlje. Za palme su najbolje duboke saksije. Ne treba ih stavljati u plitke posude. Odstranjujte mrtve listove što se povremno javljaju pri dnu biljke. Mogu trajati vrlo dugo ako se zimi previše ne zalivaju jer tada naglo trunu i venu.
[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio jutarnja izmaglica dana Pon Jan 17 2011, 01:42, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:41

Gloksinija (lat. Sinningia)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Gloksinija (lat. Sinningia)
Ovo je biljka koja raste iz gomolja i po zimi sasvim miruje. Ima nazubljene baršunaste listove, cvjetove nalik na zvona koji rastu na zasebnim stapkama, a mogu biti u raznim tonovima crvene ili plave boje. Sada, u veljači pravo je doba ako imate gomolj da ga posadite u dobro humusno tlo. Držite umjereno vlažno, na toplom mjestu (18-20 stupnjeva Celzijevh) a kad krenu izboji obavezno neka bude i na svjetlom, ali bez direktnog sunca. Kad potjera listove preporuča se da joj nađete mjesto bez propuha i direktnog podnevnog sunca s kojeg je nećete micati dok ne prođe doba cvatnje.

Zalijevajte u podložak otprilike svaka 3-4 dana po mogučnosti mlakom vodom i prihranite svaka dva tjedna vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za cvatuće biljke. Voli vlažnost pa možete lonac staviti u veću ukrasnu vazu, a međuprosto popunit tresetom ili pjeskom ili pak staviti kamenčiće u podložak. Možete prskati lišće, ali ne cvjetove jer će dobiti mrlje. Kad ocvate postepno smanjite zalijevanje, a kad lišće počne venuti potpuno prestanite zalijevati, otklonite lišće i spremite lonac s gomoljem na suho mjesto. Gomolj mora mirovati barem osam tjedana kako bi ponovo potjerao slijedećeg proljeća. Gomolje prije ponovne sadnje očistite od stare zemlje i viška korijenja. Nemojte gomolje saditi više od 3 sezone, jer se jako iscrpe i ne daju lijepe biljke.
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
[You must be registered and logged in to see this link.]


Poslednji izmenio jutarnja izmaglica dana Pet Maj 13 2011, 22:17, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:43

Begonija (lat. Begonia rex)
[You must be registered and logged in to see this image.]
U rodu begonija ima oko 900 vrsta. Ovdje ću opisati uzgoj lisnatih, koje držimo u zatvorenom prostoru, a posebno ću kasnije opisati cvjetne begonije koje se drže na balkonu, prozoru, vrtu... Begonija rex ima šarene srcolike listove. Boje kojima su najčešće obojani listovi i šare na njima: razne nijanse crvene, smeđa, zelena,siva...Listovi su jako nježni i krhki tako da treba pripaziti prilikom njege i presađivanja jer se veoma lako oštete. Biljku treba staviti na svijetlo mjesto no ne na izravno sunce, tako da koristite sjeverni ili istočni prozor. S vodom treba pažljivo. Ljeti zalijte dva puta tjedno, dok po zimi svega jednom tjedno i nemojte močiti listove jer će gnjiliti i dobiti ružne mrlje.

Prihranite tokom proljeća i ljeta svaka dva tjedna vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo. Razmnožavati je možete reznicama u kasno proljeće. Možete zdravi list jednostavno odrezati i zabosti u zemlju. Postoji drugi način gdje odrezanom listu odrežete vrh i neravnine sa strane. Zatim po širini razrežete list na nekoliko dijelova (4-5), svaki dio lista mora imati dio glavne lisne žile, utaknete svaki dio u zemlju pazeći da ste zaboli u zemlju baš onaj dio koji je bio bliže peteljci lista, drzite na toplom i odrzavajte vlažnost pa će izbiti mladi listići. Begonija obično nakon dvije godine postane nekako ružna tako da se preporuča zamijena s mladim biljkama.
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:44

Šeflera (lat.Schefflera)
[You must be registered and logged in to see this image.]
To je biljka koja ima tamnozelene ili prošarane listove koji su razdijeljeni na 7-9 dijelova i nalaze se na dugim stapkama. Varietet sa prošaranim listovima treba biti na svijetlo položaju, bez direktnog podnevnog sunca, dok će posve zelena uspijevati i u tamnijem dijelu no nešto sporije će rasti. Potrebno im je dosta vlage pa se preporuča vazu staviti u još jednu veću i međuprostor ispuniti pjeskom ili tresetom kako bi se zadržala što veće vlažnost. Mogu se staviti i kamenčići u podložak. Ljeti je treba zalijevati 2-3 puta tjedno dok zimi otprilike svakih 5-6 dana. Tokom proljeća i ljeta svaka 2 tjedna vodi za zalijevanje dodajte tekuće gnojivo za lisnate biljke.

Da bi dobila lijepi grmolik izgled potrebno ju je u rano proljeće podrezati kako bi potjerala što više sporednih izboja. Poželjno je staviti štap uz koji ćete je zavezati kako bi imala potporu i rasla uspravno, nročito ako joj svijetlo dolazi negdje sa strane jer sva će se poviti tražeći izvor svijetlosti. Razmnožava se pomoću reznica koje je potrebno držati u vodi da potjeraju korijenčiće i potom presaditi u zemlju. Ne morate je često presađivati, dovoljno je svake druge godine, a ako je držite u velikoj vazi dovoljno je maknuti gornji sloj zemlje i dodati svježi.
Izvor: Cvjetakmali.blog.hr
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Dec 19 2010, 05:46

Kućna sreća (lat. Soleirolia soleirolii, Helxine soleirolii)
[You must be registered and logged in to see this image.]
To je mala, nježna biljka sa sitnim, okruglim listićima koja se veoma brzo razvija.
Treba je smjestiti na vrlo svijetlo mjesto no nikako ne bi smjela biti izložena direktnom suncu. Ne odgovara joj ni prevelika temperatira zraka tako da će teško opstati u jako grijanim prostorijama. Kompost treba biti stalno vlažan no ne mokar pa izbjegavajte zadržavanje vode u podlošku. Uvijek zalijevajte ispod lišća kako ga ne biste oštetili. Jednom mjesečno prihranite je tekućim gnojivom za lisnte biljke, ali malo više razrjedite koncentrat. Ne treba se presađivati, jer iako veoma brzo raste ima mali, plitak korijen koji sigurno neće ispuniti cijeli lonac. Lijep grmolik oblik možete dobiti obrezivanjem vrhova stabljiki u rano proljeće, a te izboje možete koristiti kao reznice pomoću kojih ćete razmnožiti biljku. Jednostavno ih stavite u mješavinu treseta i pjeska i ubrzo će pustiti korijenčiće. Možete je razmnožiti i dijeljenjem korijena.

Kucna sreca

Soleirolia solerolli

Kucna sreca je nežna i šarmantna biljka laka za uzgajanje. Njeni zbijeni listici idealni su za jednostavne kucne aranžmane, a može se koristiti i kao podloga za vece biljke u žardinjerama ili staklenoj bašti. Njen bujan rast možete obuzdati potkresujuci je makazama ili kidajuci izdanke s vecih primeraka. Treba ih stalno potkresivati što jeste dosadan ali neizbežan posao.Svetlost: Fina svetlost ce biljci dati cvrstinu, ali izbegavajte direktno sunce koje ce sparušiti nežne listice.

Sobna temperatura: Podnosi i -5°C, dok visoke temperature uticu na neuredan rast. Idealna je niža temperatura oko 10-16°C.

Zalivanje: Zemlja treba da bude vlažna. Listovi ce brzo požuteti ako se biljka osuši. Više temperature iziskuju vecu vlagu.

Posebna nega: Jedino o cemu treba da vodite računa jeste da se ova biljka ne osuši. Da biste dobili nove biljke iskopajte kašikom jedan njen deo i zasadite ga u saksiju sa svežom zemljom. Držite je na hladnom i vlažnom mestu i uskoroce poceti da ispunjava saksiju.

Visina: 18 cm.

Mesto: Na prozorskoj dasci na severnoj strani.
[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio jutarnja izmaglica dana Pon Jan 17 2011, 01:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:36

Hristov venac - hoja carnosa, sobna biljka puzavica, blagog mirisa. Zaliva se jednom nedeljno leti i jednom u 14 dana zimi. Iz cvetova kaplje lepljiva tecnost (valjda otud ime hristov venac). Voli vetlost ali ne i visoke tempreature. leti do 24C a zimi ne ispod 10C. Cveta celo leto.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:44

Koprivica

Od mnogobrojnih sorti vredno je istaći: sorte jednobojnog tamno-crvenog, gotovo crnog lišća, crveno-smeđeg, smeđeg sa žutom ivicom, crvenog sa zelenom ivicom, pa onda sorte sa lišćem naročito lepih živih šara i tamno-pegavih boja. No, cvet je neprivlačan pa ga treba otkidati da ne iscrpljuje biljku.

Koprivica je doneta iz istočne Indije u Evropu.

Koprivica je dobro poznata i veoma omiljena sobna biljka. Mnogo se koristi za dekoraciju i za javne parkove. Gaji se samo zbog svog lepog i šarenog lišća. Ima je mnogo vrsta, s jednobojnim, pegavim ili šarenim lišćem. Naročito su lepe one vrste čije lišće ima bakarni sjaj.

Od mnogobrojnih sorti vredno je istaći: sorte jednobojnog tamno-crvenog, gotovo crnog lišća, crveno-smeđeg, smeđeg sa žutom ivicom, crvenog sa zelenom ivicom, pa onda sorte sa lišćem naročito lepih živih šara i tamno-pegavih boja. No, cvet je neprivlačan pa ga treba otkidati da ne iscrpljuje biljku. Koprivica ne podnosi hladnoću pa je treba zimi smestiti u prostoriju u kojoj ima dovoljno toplote, 12 do 15°C i vlažnog vazduha. Njena nega je jednostavna. Treba je samo redovno, a za vreme letnjih vrućina i po dva do tri puta dnevno obilno zalivati, po mogućstvu kišnicom ili mekom vodom, jer ona ne podnosi kreč. Ne sme se dozvoliti da se zemlja u saksiji sasuši. Ako je izložena jutarnjem suncu, njene šare i boje su intenzivnije i tada je mnogo lepša. U hladovini je ne treba držati. Traži plodnu, ali ne tešku zemlju: 3 dela klijališne, 2 dela listovke i 1 deo peska. Razmnožava se semenom ili reznicama. Veoma je pogodna za cvetne činijice u kombinaciji s drugim cvatućim ukrasnim
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:52

Razne sobne biljke ne samo da su ukras doma, vec "gutaju" i razne stetne materije iz vazduha, darujuci vas kiseonikom.



svakom domu treba da rastu kaktusi, kazu strucnjaci. Sto veci - to bolji! Ovi bodljikavi ukrasi upijaju radioaktivne cestice iz vazduha. Osim toga, kako jos navode, biopolje kaktusa stimulise erogene zone oba pola. Ove"zelene vojnike" treba rasporediti u "prve borbene redove", odmah pored prozora.

Da bi ste dezinfikovali i dezodorisali vazduh u prostoriji, nabavite bar jedan korencic muskatle. Dokazano je da ova biljka pomaze kod nesanice i glavobolje.


Limun, ili drvo nekog drugog citrusa, mocan je cistac vazduha i veoma dobro utice na vegetativni nervni sistem organizma. Ruza - kraljica cveca, ako raste u stanu zajedno sa bosiljkom i nanom, garantuje cist vazduh u prostoriji.


Naucnici koji se bave uticajem biljaka na ljudski organizam savetuju da se u stanovima gaje i beli i crni luk u jednoj saksiji. Oni prociscavaju vazduh i garantuju miran san, bez nocnih mora. O Vasem zdravlju brinu i "fluidi" persuna celera i mirodjije.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:54

Chlorophytum Hlorofitum
[You must be registered and logged in to see this image.]
Dekorativni, linearni listovi su zbijeni u gustu rozetu.
Na dugim cvetnim stablima, po precvetavanju se razvijaju rozete mladih biljaka.
Leti se gaji na sunčanim i polusenovitim mestima uz obilno zalivanje, a zimi u prohladnim prostorijama uz smanjeno zalivanje.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:56

Scindapsus Scindapsus
Puzava dekorativna biljka koja zahteva sobne temperature, umereno zalivanje i često orošavanje
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 01:59

Aglaonema – Aglaonema opp.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Sobna biljka koja je iz porodice Aracee
a stigla nam je iz Filipina, Bornea i Indonezije. Ime je dobila
najvjerojatnije po svome predivnom lišću. Jer joj je ime izvedeno iz
grčkog jezika a u prijevodu bi značilo „svjetleća nit“.
Aglaonema ima oko 40 - 50 vrsta!
Najpoznatije u nas, i najčešće uzgajane kao sobno cvijeće su: Aglaonema
trewbii, Aglaonema pseudo bracteatum i Aglaonema crispum.
Ovo je iznimno dekorativna biljka
koja nije jako zahtjevna za brigu i uzgoj. Možete je staviti i na dosta
sjenovita mjesta i ona će biti zadovoljna. Isto tako dobro će podnijeti
i kraća vremenska razdoblja na direktnome suncu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Zalijevanje je potrebno tijekom ljetnih dana
svaki 4-5 dana, a tekuće gnojivo dodavati svakih 15 dana. Te ju jednom
do dva puta tjedno prskati s vodom. Dok u zimskom razdoblju treba
polijevati samo onda kada se zemlja prosuši i bude suha. I zimi može
živjeti u suhim prostorijama. A idealna temperatura za uzgoj ove sobne
biljke je između 18 i 14 *C.
Nemojte koristiti sjajila za lišće kod ove biljke jer će joj to naškoditi. Nego samo s mokrom krpom obrišite lišće kada se nakupi prašina na njem.
Kada dođe proljeće
biljku treba presaditi i to svake godine. Presađujete ju uvijek u
proljeće i to u laganu mješavinu zemlje s tresetom, te malo pijeska i
perlita. Isto tako u proljeće se vrši i razmnožavanje. Točnije u
svibnju!
Razmnožavanje je vrlo jednostavno.
Sve što trebate da učinite je da, kao što smo već rekli u svibnju
razdvojite busene i posadite ih u posude s tresetom i pijeskom.
Napomena:
Ukoliko listovi na biljci počinju da žute, to Vam je od previše
zalijevanja, a isto tako to se dešava ukoliko vam je biljka u
prohladnoj prostoriji. Te ju zna napasti i štitasta uš, koju možete
prepoznati i vidjeti ukoliko sa donje strane lista primijetite bijele
mrlje.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 02:01

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ginura – lat. Gynura aurantiaca


Sobni cvijet koji potječe
iz južne Azije i Indonezije. Prepoznatljiv po svom ljubičastom lišću.
Biljka je puzava i može narasti i do jedan metar dužine. Cvijeta
tijekom ljeta sa žutim cvjetovima veličine 1-2 centimetra.
Voli sunčana i svijetla mjesta na kojem nije izložena direktnome suncu. Ukoliko nema dovoljno svijetlosti, biljka ce izgubiti svoju predivnu ljubičastu boju.
Ginura vrlo dobro podnosi
centralno grijanje i suhi zrak. Isto tako tolerantna je i prema
umjerenoj hladnoći. A tijekom ljeta se može iznesti i u vrt, na
sjenovito mjesto.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Zalijevati ju redovito
svakih tri do pet dana tijekom ljeta i jednom tjednom zimi.
Prihranjivanje možete vršiti jednom do dva puta mjesečno tijekom ljeta.
I izbjegavajte prskanje vode po lišću.


Biljku svake dvije do tri
godine potrebno presaditi u novu i svježi propusni humus.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 02:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Sobni zvončić - lat. Campanula isophylla


Sobna cjetajuća biljka
koja dobro cvjeta na istočnom prozoru, ali procvjetat će i na
sjevernom. Kad je u cvatu, treba je zaštiti od najjačeg sunca. Najbolje
ju je nabaviti u srpnju ili kolovozu.

Ako želimo da nam biljka stalno cvjeta,
jedanput tjedno je nadohranjujemo otopinom gnojiva za cvijeće. U doba
cvjetanja redovito uklanjajte ocvale cvjetove, jer će biljka inače
stvarati sjeme i nepotrebno se iscrpljivati.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePon Jan 17 2011, 02:06

[You must be registered and logged in to see this image.]
Afelandra – lat. Aphelandra squarrosa


Afelandra je prekrasni sobni cvijet
koji je porijeklom iz Brazila. Njegovo lišće je zimzeleno s
prepoznatljivim bijelim prugicama koji je posebno ističu i daju joj
dozu posebnosti. Cvjetovi su žute ili narančaste boje koji proviruju iz
braktela istih boja, te tako čine klas dužine i do desetak centimetara.
Od ovoga sobnog cvijeta postoje dvije glavne vrste koje se uzgajaju, i
to: Aphelandra leopoldi i Aphelandra lonitae.
Cvijet zahtjeva visoku vlažnost zraka
uz temperaturu koja treba iznositi od 16 do nekakvih 20*C . Također
zahtjeva mnogo svijetla, ali ne da bude na direktnome sunčanom
svijetlu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Voli često zalijevanje,
ali pri tome treba pripaziti da joj se voda zadržava u podlošku posude,
jer to bi moglo dovesti do truljenja korijenja i propasti biljke.
Ukoliko joj ne osigurate pak dovoljnu količinu vode i nedostatak vlage
dolazi do brzog otpadanja donjih listova na biljci.
Kako bi
to spriječili, možete učiniti vrlo jednostavnu stvar. A to je da u
podložak posude stavite malo šljunka ili već nečega drugoga, što će
podiči cvijetnjak od podloška. Tako čete spriječiti direktan doticaj
vode s zemljom i korijenjem.
Biljku uz redovito zalijevanje treba i redovito svaki tjedan gnojiti s tekućim gnojivom za cvijeće.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Biljku je najbolje posaditi
u tresetastu zemlju u koju ste stavili i malu količinu šljunka radi
bolje propusnosti vlage. Kada vam biljka naraste i potrebna joj je veća
posuda treba izvršiti presađivanje. Presađivanje možete izvršiti bilo
kada tijekom godine osim u zimskom periodu tj. fazi mirovanja.
Ukoliko želite razmnožiti
Vašu biljku, to možete učiniti najbolje u kasno proljeće. I to tako da
odrežete reznicu s vrha stabljike i stavite je u vodu ili stavite u
hormon za zakorjenjivanje zelenkastih biljaka i ugurate u zemlju.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimePet Maj 13 2011, 22:14

KALANCHOE BLOSSFELDIANA (KALANHOA)
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kalanchoe je rod zimzelenih sukulenata. Veoma lako se uzgaja, a potječe s Madagaskara. Jedan je od najljepših i manje poznatih predstavnika obitelji sukulenata.

Iako se lako uzgaja širom svijeta, izvorno dolazi s Madagaskara, dok se u tropskim šumama Brazila i jugoistočne Azije mogu naći neke vrste puzavice. S Madagaskara je tako prenesena u Pariz 1927.godine, a samo godinu kasnije jedan ju je njemački trgovac uspio uzgojiti kao kućnu biljku, da bi oko 1932. godine počeo njome i trgovati. Trgovac se zvao Blossfeld pa je ta poznata vrsta dobila i ime po njemu. Ime kalanchoe dolazi od kineske riječi, ali je još nepoznato kako je i kada dodijeljeno toj biljci. Blossfeldova kalanchoe predak je današnje kalanchoe. Njemački i švicarski rasadnici cvijeća bili su prvi koji su je uzgajali, a nedugo nakon njih uslijedili su i Amerikanci. Veliku popularnost stekla je 80-ih nakon što su danski i nizozemski uzgajivači uspjeli uzgojiti današnju vrstu kompaktnog oblika, bogatog lišća i snažne stabljike s mnogo cvjetova.

Od 80-ih do danas prekrasni crveni cvjetovi kalanchoe, koji se pojavljuju na vrhovima stabljike, razvili su se u mnogo različitih boja - žutu, narančastu, ljubičastu, ružičastu, bijelu, a nedavno su uzgojene čak i u dvije boje. Ta je biljka vrlo draga i popularna među vrtlarima zbog dugotrajnosti svojih cvjetova i privlačnog lišća, dok je uzgajivači vole jer brzo procvjeta i može se prodati u velikoj mjeri tijekom božićnih blagdana uz ostalo sezonsko cvijeće. Njezini su listovi mesnati i široki, ovalnog oblika, nazubljenih krajeva, pojavljuju se duž stabljike, nježni su pa se lako otkinu. Kalanchoe se jednostavno uzgaja, potrebna joj je toplina i ne zahtijeva pretjeranu brigu. Lako se uzgaja u kući, a na otvorenom samo u blagim klimatskim uvjetima. Idealna temperatura za razvoj i cvjetanje biljke je od 12-30°C. Vrlo je osjetljiva na hladnoću, a dovoljno je svega nekoliko sati niske temperature (od oko 0°C) da biljka ugine. Stoga, imajte to na umu i premjestite svoju biljku u kuću dok ponovno ne zatopli. Ako to ne možete, barem je prekrijte kako biste je zaštitili od hladnoće. Kalanchoa voli biti sama u lončićima. Svakako, što je veći lončić, veći će biti i listovi. Ipak, visina biljke neće u velikoj mjeri utjecati na cvjetanje ili na brzinu rasta. Izbjegavajte sadnju srodnih biljaka u istom lončiću, svako proljeće ih presadite u novi lončić dodajući svježu zemlju.

Kalanchoa prilično sporo raste, prosječna visina joj je od 15-40 cm, a stabljika starije biljke postaje drvenkasta. Jako voli svjetlo, koje joj je ujedno i potrebno za razvoj, a ako ga je dovoljno, listovi će razviti lijep crvenkast odsjaj. Ljeti je ne ostavljajte direktno na suncu jer listovi sadrže dosta vode i mogu dobiti opekline od sunca. Sunčeva svjetlost od jeseni do ranog proljeća neće joj nauditi. Kad vam se zemlja učini suhom na dodir, dajte joj dosta vode, no ne previše jer će tako korijenje istruniti. Ako imate vremena prije zalijevanja, ostavite vodu neka malo odstoji tako da poprimi temperaturu okoline. Kalanchoa može podnijeti suhe uvjete, ali ne dopustite da se potpuno osuši jer će to u velikoj mjeri ugroziti njezin razvoj. U tom slučaju trebat će joj mnogo vremena za oporavak. Izbjegavajte vlaženje lišća dok je zalijevate. Ta se biljka obično daje ili kupuje kao poklon. Kad cvjetovi počnu venuti, odrežite ih, a biljku pustite da odmara. Nakon toga, trebali biste reducirati zalijevanje jer joj je u tom razdoblju mirovanja potrebno manje vode. Uskoro ćete primijetiti nove pupoljke i vaša će biljka ponovno procvjetati. Stalna izmjena razdoblja cvjetanja i razdoblja mirovanja nastavit će se tijekom godine neovisno o godišnjim dobima. Također imajte na umu da je cvjetanje biljke povezano s količinom svjetlosti koju dobiva. Budući da su dani tijekom jeseni do ranog proljeća kraći, kalanchoe su tada više sklone cvjetanju. Prihranjujte ih svaka 2-3 tjedna.

Lako se razmnožavaju orezivanjem. Najbolje mladice dobivaju se orezivanjem, a ne iz sjemena kao što se nekada smatralo. Mladice iznikle orezivanjem prije će procvjetati nego li matična biljka koja je već jednom ili više puta cvjetala. Kod orezivanja obično je potrebno oko dva tjedna da korijenje iznikne, pri tome nije potrebno koristiti hormone. Orežite stabljike koje su dugačke 5-8 cm te odstranite listiće koji se nalaze pri dnu. Plitak lončić napunite zemljom i postavite stabljiku unutra do razine gdje se nalazio posljednji odstranjeni listić. U toj fazi zalijevajte manje nego što zalijevate zrelu biljku. Stavite lončić na toplo, osjenjeno mjesto te pričekajte 14-21 dan kada će vaša biljka biti spremna za presađivanje u normalan lončić. Kalanchoa je otporna na bolesti i insekte.
[You must be registered and logged in to see this image.]
izvorMarija Čulinović
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
Zana
Elita
Elita
Zana


Seks : Ženski
Datum upisa : 03.05.2012
Lokacija : tu negde
Raspoloženje : >(

SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitimeNed Jul 08 2012, 00:21

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SOBNO  CVECE Empty
PočaljiNaslov: Re: SOBNO CVECE   SOBNO  CVECE I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
SOBNO CVECE
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Sobno cveće-nega-saveti...
» Kad cveće govori
» Cveće -slike

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: SVET OKO NAS I SVET U NAMA :: PRIRODA :: FLORA I FAUNA :: GARDEN CENTAR-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči