https://magnolija.serbianforum.info/

https://magnolija.serbianforum.info/

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALPrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 VERA-sacuvajmo sto je nase

Ići dole 
AutorPoruka
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

VERA-sacuvajmo sto je nase Empty
PočaljiNaslov: VERA-sacuvajmo sto je nase   VERA-sacuvajmo sto je nase I_icon_minitimeNed Feb 27 2011, 03:09

[You must be registered and logged in to see this image.]
Razgovor sa Dušanom Kova čevićem, dramskim piscem
Sačuvajmo ono što je naše
Violeta Vučetić

Šta je, zapravo, intelektualna elita u Srbiji? Da li ona uopšte može da postoji posle jednog totalitarnog režima kroz koji je prošla Srbija u drugoj polovini prošlog veka? Kako treba da razmišlja čovek koji pripada intelektualnoj eliti Srbije? Za Pravoslavlje razgovaramo sa Dušanom Kovačevićem, dramskim piscem. n Gospodine Kovačeviću, koliko se u svojim delima oslanjate na srpsku tradiciju, veru i naciju?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Razmišljao ne razmišljao, ja o tome pišem. To je kao kad pričam - ne znam kad mi je poslednji put palo na pamet da govorim srpski. Neke stvari se potpuno podrazumevaju. Prelistavajući rokovnik koji je izašao uz moju poslednju knjigu ,,Meda peva bluz“, ustanovio sam da sam, zapravo, bez ikakvog plana ispisao istoriju Srbije u HH veku. Počevši od ,,Svetog Georgija“, čija radnja se zbiva uoči i prvih dana Velikog rata (koji je tek posle Drugog svetskog rata nazvan Prvi svetski rat), zatim hronološki gledano, ,,Ko to tamo peva“ počinje 5. aprila 1941 (a bombardovanje Beograda je bilo 6. aprila), ,,Balkanski špijun“ je priča o 1948, kao posledici zbivanja i teroru tog vremena, zatim ,,Profesionalac“, govori o periodu od 1970. do 1975. godine (opet priča o Josipu Brozu indirektno), ,,Underground“ koji pokriva period od 1992. do 1998, tačnije od trenutka u kome prestaje ,,Ko to tamo peva“, pa do 1995-96 godine. Počinje isto bombardovanjem- ona scena koja nije uspela da se snimi, nije mogla da se snimi kao kraj u ,,Ko to tamo peva“, snimljena je u ,,Underground“-u, a to je rušenje zoološkog vrta. I zato, ako bi se snimio jedan film od odlazaka ljudi iz Mačve na Cer u Prvom svetskom ratu, pa do ,,Doktora Šustera“ koji se događa ovih dana, zajedno sa knjigom ,,Meda peva bluz“ (koja je opet priča o bombardovanju Srbije), skoro da nema bitnijeg istorijskog datuma, a da nije ispričan pričom romana, drame ili filma. To sam pisao kao slušalac priča mog dede koji je bio konjovodac na Ceru u I svetskom ratu 1914, pa onda priča o II svetskom ratu, priča o 1948. kada sam rođen, i kao svedok svih ovih godina koje živimo, za koje još uvek ne znamo kuda nas vode i šta nam se sprema, i šta mi sami sebi možemo da spremimo.

17. marta navršava se godinu dana od pogroma na Kosovu i Metohiji, a 24-tog je šestogodišnjica NATO bombardovanja. Vidite li način na koji bi se rešio problem Kosova i Metohije?
- Svaka priča, bilo privatna, lična, bilo priča čoveka sa samim sobom, bilo da pričamo u porodici ili u društvu, čini mi se kao nužna i neophodna, jer čovek negde mora svoju muku da ispriča i da olakša teret koji nosi. Ali, ustanovio sam da je uvek valjano nešto i uraditi. Pa da ne bih ja pričao strancima šta je to ovde bilo tokom ta tri meseca bombardovanja, napisao sam knjigu koja se sada prevodi na nekoliko jezika. Potom ćemo snimiti televizijsku seriju, zatim film, te će to ljudi gledati u svetu. Sa tim čudom koje se zove filmska umetnost možete vrlo brzo da komunicirate sa celim svetom. Slika je danas verovatno najjači argument: slika na televizijskom ekranu, fotografija, filmska slika. Jer mi nemamo više vremena za prošlost. Mi prošlost treba da ostavimo ljudima kojima je to posao. Svi se bavimo prošlošću, svi smo okrenuti unazad, i to je razumljivo posle strahota HH veka koji ceo može da se podvuče pod jednu reč: rat. Bilo je tu nekakvih perioda mira, 20-30 godina, da bi se ljudi malo oporavili kako bi pretrpeli nove užase. Prvo dva balkanska rata, pa I svetski rat, pa II svetski rat, pa onda zapravo tri balkanska rata počev od 1991, koji se završavaju bombardovanjem 1999. Ušli smo u HH vek sa ratom i rat nas je ispratio. I ne bi bilo dobro da se generacijama u XXI veku ponovi ni deset posto od onog što su preživele generacije u HH veku. To je zadatak ljudi koji su odgovorni za politiku ove zemlje - da učine da nas nekako mimoiđe užas razaranja, bombardovanja, uniformi i oružja, jer mi više kao narod za to nemamo snage. Jedna mala zemlja, kakva je naša, više nikada neće uspeti da odlučuje o sebi, o svojoj sudbini putem oružja, ali će moći diplomatijom, pregovorima, razgovorima, veštinom. Veštinom ubeđivanja, veštinom reči. Za oružjem više niko neće smeti da posegne i ja se zgrozim nad činjenicom kad neko pomene da nešto može još da se učini oružjem. Mi sada imamo u okruženju dva ili tri miliona vojnika pod punom ratnom opremom koji su svi u okviru NATO pakta i opremljeni najsavremenijim oružjem, a naša Armija uglavnom ima oružje iz II svetskog rata. To je poslednja stvar o kojoj sme da se razgovara, i onaj koji kaže da oružjem nešto može da se učini, on jednostavno ne govori istinu ili je suicidan, a ako je suicidan, to može da uradi sam, ne treba da zove narod da ide sa njim na most. Predstoji nam veliki posao, i kada neko kaže da je poslednjih 10 godina ili poslednjih 15 godina užasno teško, ljudi zaboravljaju da je od II svetskog rata pa naovamo, sve učinjeno da ovaj narod nestane. Na svim poljima, na polju duhovnosti, na činjenici da je odmah pri kraju II svetskog rata napravljeno veliko čistilište odvođenjem ljudi na Sremski front. Znači, ono što nije izginulo u I svetskom ratu (a izginulo je skoro 50 posto muške populacije) i što nije izginulo u II svetskom ratu, odvedeno je na Sremski front da tamo strada i preko toga se prešlo kao da je reč o nekoj svadbi. Nikada nije pokrenuto jedno ozbiljno pitanje zašto je na desetine hiljada ljudi, uglavnom mladih, proglašeno za decu izdajnika, kulaka ili ne znam koje druge odrođene klase, bilo za kaznu odvedeno na streljanje. Jer to nije bio rat, to je bilo streljanje, to je bila klanica. I sad kad pogledate, vidite polje prepuno mrtvih i to je slika Srbije XX veka.
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

VERA-sacuvajmo sto je nase Empty
PočaljiNaslov: Re: VERA-sacuvajmo sto je nase   VERA-sacuvajmo sto je nase I_icon_minitimeNed Feb 27 2011, 03:09

Mi smo formalno postali demokratska zemlja, ali se suštinski nismo oslobodili komunizma. U kojoj meri je komunizam prisutan danas u Srbiji?
- Jedan od vodećih filozofa druge polovine XX veka rekao je: ,,Komunizam nije ideologija, to je dijagnoza“. Dijagnoza jedne teške bolesti koja je nažalost nasledna. Ja sam mislio da nije. Ja nisam nikako verovao da generacija starih, ubeđenih, okorelih komunista može da preživi do danas. Da mi je neko rekao 80-tih godina da će 25 godina posle Tita biti jaka komunistička struja u Srbiji, ja bih mu rekao da to nije tačno, to čudo neće moći da preživi. Međutim, deca dece onih koji su bili uz Broza i dalje žele da obnove vampirski sistem, jer to je, znate, po mom osećanju, pandan nečemu kao što je Drakula i kao što je Frankenštajn. Nekom čudovištu, koje je već postalo mitsko čudovište. Taj drakulizam i vampirizam je u ovoj sredini i te kako prisutan, izuzetno prisutan. Mislim da je od svih zemalja članica bivšeg Sovjetskog Saveza i svih zemalja Istočnog bloka, komunizam nažalost najprisutniji u Srbiji i Rusiji. I to košta i Srbiju i Rusiju. To je ozbiljan problem, kao i sve ovo što se danas događa. Vi možete u mnogim strankama da nađete tragove čistog komunizma: ljubav prema vođi, podaništvo, monopolski sistem, strah od vođe, mitomanija, udvaraštvo, policijski i vojni sistem koji se u suštini ništa nisu promenili, samo što nema više čoveka crvene kose i plavih očiju. Dok se to ne raščisti, dok se ne pojave generacije koje nisu bile prisutne kad je vladao tifus, mislim da će to trajati. Sigurno još 10-20 godina. Suština problema je da je jedna ideologija ravna fašizmu, odnosno nacizmu, ušla u Srbiju autentično, što je strašno. Razlika između komunizma u našoj i nekim drugim zemljama je u tome što je u te druge zemlje komunizam uvezen tenkovima i odvezen tenkovima. Komunizam uvezen tenkovima imao je ponekog istaknutog komunistu, dok je kod nas izuzetno jak komunistički pokret koji je zloupotrebio socijalistički pokret u Srbiji. On je zloupotrebio ideju socijalizma, ranog socijalizma u Srbiji, nakalemio na šljivu granu sa otrovom, i nekim čudom se to primilo. Nije ovde više problem ni stabla ni ploda, ovde je problem korena. Koren nam je previše u nečemu što crpi neke gorke sokove. Morali bismo nešto da uradimo da se promeni suština koja je zatrpana i koja je obezvredila neke osnovne parametre koje sam ja još zapamtio iz kuće gde sam odrastao, koji se zovu reč, čast, dostojanstvo, vera, obraz, kategorije koje danas služe uglavnom za podsmevanje.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

VERA-sacuvajmo sto je nase Empty
PočaljiNaslov: Re: VERA-sacuvajmo sto je nase   VERA-sacuvajmo sto je nase I_icon_minitimeNed Feb 27 2011, 03:10

Među mladima postoji sve veća potreba za imitacijom modela sa Zapada i sve je prisutnije osećanje stida i srama prema svemu što je srpska kultura i tradicija. Kako razviti zdravo nacionalno osećanje?
- Mislim da je to moguće učiniti i bio bi red pre svega da se to učini u porodici. Mislim da je porodica osnova i škola i crkva budućeg čoveka. Onim što tu naučite do 5, 6, 7 godina, vi ste zapravo izvedeni na nekakav put. Ako ste odrasli u kući u kojoj je užas, haos, nasilje, vi ćete pomisliti da svet egzistira na tim principima, da nema dobra, da je svet sastavljen od trpljenja i deljenja zla. Ja se sećam svoga detinjstva i odrastanja u malom gradu koji je samo 70 kilometara od Beograda, gde se tačno znalo ko u kojoj kući živi, šta je, čime se bavi. Znalo se da, ako je u komšiluku predsednik mesne zajednice, ne sme da se viče između dva i pet, znalo se ko je glavni u kraju. To je bio jedan prećutni, podrazumevajući teror. I ljudi su odrastali u tom strahu, slobodni da se raduju za 1. maj i za Novu godinu koliko god hoće. Tu i tamo se neko odvajao i slavio, ali ako vi nešto što je vaša tradicija i istorija radite u ilegali, a pričate o tome da je došla sloboda, onda tu nešto nije u redu. I to se nastavilo kasnije. Ne godinama, nego decenijama, da bi se onda jednog dana, kada su došli i rekli „sad možete da radite šta hoćete“, isti oni koji su zagovarali tu vrstu terora, preko noći preobukli i pretvorili veru u estradu. A to je druga krajnost. Za mene lično su vera i verovanje ono najintimnije. Vera je satkana od ubeđenja, od sećanja, od genetike, od istorije koju znaš i koju ne znaš, a nosiš je u sebi; od koordinata prostora i vremena u svemiru, od onoga što samo naslućuješ, od onoga što si naučio, od vere da ti vera pomaže i da neko brine o tebi i onda kada ti ne brineš. Od činjenice da nisi slučajno na ovom svetu, da imaš neki zadatak čim si došao i da taj zadatak treba da uradiš najbolje što umeš. Od činjenice da će ti se, ako činiš dobro, sigurno vratiti dobro. Nije to lutrija, pa da će ti se dobro vratiti iduće nedelje, ali ćeš znati, dobićeš znak da je to zbog onoga što si ti nekada nekome nešto učinio. I ako se sve to pretvori u estradu na televiziji i jeftinu političku propagandu, zato što nekome treba u datom trenutku da nosi na grudima krst veličine onoga na groblju, onda je to suprotno svemu onome što vera u sebi sadrži. Naš Patrijarh celoga života živi kao isposnik koji liči na pustinjake, i jeste svedok i učesnik i HH i XXI veka, ali mi pre liči na ljude koji su na Sinajskoj gori, koji su tamo negde u pustinjama, gde imaju jedan kamen i čašu vode. I ljudi sa zlatnim, dijamantskim krstovima se pozivaju na njega. Ljudi koji su ogrezli u zločinu pozivaju se na njega. Ljudi koji ne bi smeli da ga pogledaju pozivaju se na njega. I onda to naravno koriste oni kojima vera isključivo služi za podsmevanje. Nadam se da će ljudi koji vode državu razlučiti estradu u politici i svim oblicima života - kič, šund, te đinđuve komunizma koje još nose kao urođenici one perle - od pravih vrednosti, onoga što stvarno jeste ozbiljno i na čemu počiva jedan narod. Treba da, ovde gde smo rođeni i gde pripadamo, čuvamo ono što imamo najbolje što umemo. Mislim da je najvažnije spasavanje egzistencije duhovnosti od pravljenja nove, uniformisane, planetarne svesti. Svet je lep zato što postoje narodi koji imaju svoja obeležja. Zato što postoje ljudi koji govore različitim jezicima. Običaji su im drugačiji, a u suštini ih vezuje dobrota. I kada se pomene vera, ja se sećam svoje babe sa kojom sam odrastao u selu i koja mi je stalno govorila ,,to je dobro da se čini, a ovo nije dobro da se čini“ i reč dobro je stalno ponavljala. I kada u 3, 5, 7 godini naučite šta je dobro, a šta nije ljudski da se čini, onda ste izvedeni na nekakav pravi put. Mislim da je krajnje vreme da na početku novog milenijuma svako u svojoj oblasti počne da radi na tome da se vrline, kojih ima izuzetno mnogo, sačuvaju i prenesu novim generacijama.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
jutarnja izmaglica
Administrator
Administrator
jutarnja izmaglica


Seks : Ženski
Datum rođenja : 03.02.1956
Datum upisa : 29.11.2010
Godina : 68
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Raspoloženje : smeh kao lek
Komentari : Život je lep!!!

VERA-sacuvajmo sto je nase Empty
PočaljiNaslov: Re: VERA-sacuvajmo sto je nase   VERA-sacuvajmo sto je nase I_icon_minitimeNed Feb 27 2011, 03:10

S obzirom da su vaše drame izuzetno popularne, a replike iz istih dosegle nivo opšte kulture, vi nosite veliku odgovornost za reči koje iznosite u javnost. Kakvu odgovornost osećate kada pišete i režirate?
- Nisam ja imao svest da će se to toliko gledati ili čitati kada sam to radio pre 20 ili 30 godina. Uvek sam imao odgovornost za strah da ne napišem glupost. Zapravo, da se nešto što radim ne okrene u svoju suprotnost. Ako vi pišete priču o nečemu što treba da ismejete i naružite na jedan indirektan način, da pokažete da nešto nije dobro, vi se bavite pedagogijom, uslovno govoreći, i to se u jednom trenutku otme i postane upravo reklama toga. To je najveći strah, ta granica, jer ne smeš ljudima držati predavanja, to ne vole ni deca da slušaju ako im se naređuje. A s druge strane, ako se zaigrate, ako ne nađete meru, može da vam se vrati kao bumerang, kao slava toga protiv čega ste. Vidim da to ljudi čitaju po naslovima u novinama gde su izvučene replike nekih mojih junaka. Primetio sam da mlađa publika gleda moje filmove i mislim da je to zbog toga što posećaju na stare crnobele filmove sa Čarli Čaplinom i da je to arhetipska slika smešnog, a moji junaci su superiorni u odnosu na život na neki svoj luckasti način.

Može li se prevazići socijalna beda?
- Ja ne znam koja to pamet treba da čovek vidi da Srbija ima veliki potencijal u zemlji, vodi, poljima koji sva sreća, velikom industrijom nisu zagađeni. I da je zapravo naša najveća šansa u ovom delu sveta privreda. Celu tu priču o industrijalizaciji su napravili komunisti koji su od bogatog seljaka želeli da naprave bednog radnika. Bio bi red da se ti ljudi kao socijalni slučajevi vrate iz velikih gradova u potpuno opustela sela. Kod nas je još uvek veliki znak pitanja zašto hoćemo ono što u osnovi nemamo. Zašto bismo se takmičili sa zemljama koje su morale da se bave industrijom zbog klimatskih uslova? Zašto mi razmišljamo o tome da, kod Vojvodine, Mačve i Šumadije, uvozimo hranu? To je političko, etičko i svako drugo pitanje. Priča se o socijalnom programu i o gradskim beskućnicima, a sela su nam opustela. Treba organizovati povratak ljudi na selo. Na tom planu i programu treba da se radi. Ne sme u Srbiji da bude gladnih ljudi. Ne moramo svi da vozimo najbolja kola, ne moramo svi da nosimo firmiranu odeću, ali svi možemo da živimo vrlo pristojno bez prodaje duše đavolu.

Da li će biti realizovana ideja o filmu ,,Put u Hilandar“ po Vašem scenariju, a u režiji Nikite Mihalkova?
- NaKosovu, gdejetrebalodasnimamofilm, zonajezatvorenainemožedasesnima. UfilmusegovoriočovekukojidolaziizRusijenaKosovoiputujezaHilandarprekoKosova. Iuzsavrizikkojismospremnidapreuzmemo (jersetamopucanaoklopnakolaisobziromnavojnikepodpunomratnomopremom) nikonamnećedatidozvoludasnimamoitamonećemovišemoćidauđemo. Odložilismosnimanjeimislimdakretanjeiputanjutrebapomeriti. Imaosamrazgovorsajednimruskimproducentomitrebalobidanastavimozamesecdana.
izvor [You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
https://magnolija.serbianforum.info
Sponsored content





VERA-sacuvajmo sto je nase Empty
PočaljiNaslov: Re: VERA-sacuvajmo sto je nase   VERA-sacuvajmo sto je nase I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
VERA-sacuvajmo sto je nase
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Sačuvajmo prijatelje
» ALOE VERA
» VERA-LJUBAV-NADA
» Pesme nase istorije
» VENČANICE...za naše buduće mlade...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: SVET OKO NAS I SVET U NAMA :: RELIGIJA-
Skoči na:  
Vremenska prognoza
Weather Belgrade
Teme naj viđenije
Ko je trenutno na forumu
Vracam se...Odjava ..... laku noc ....
Kaladont u tri reči
ARANŽIRANJE HLADNIH PREDJELA
Vas smajli raspolozenja...
FARBANJE i UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA
Deponija emotikona-rezervni smajlici...
SVADBENE TORTE-ideje
Ćaskanje u kafeu uz kaficu,čaj...Dobro jutro,dan,veče
Nauka o jeziku
Ključne reči